Zdrowa drzemka

Zdrowa drzemkaDrzemka to nie tylko rytuał, którego wielu rodziców zazdrości swoim pociechom. Naukowcy podkreślają, że tzw. leżakowanie pomaga dzieciom w ćwiczeniu pamięci i przyswajaniu wiedzy.

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich psychologów wynika m.in., że krótki sen w ciągu dnia pomaga dzieciom lepiej zapamiętać to, czego się wcześniej uczyły. Przedszkolaki, które podchodziły do testów na pamięć bez drzemki wypadały w nich gorzej niż dzieci, które ją odbyły. O dziwo nie udało im się poprawić swoich wyników nawet po dobrze przespanej nocy.

Badania wskazują na kluczową rolę snu w łączeniu i utrwalaniu wspomnień, czyli procesie, który wpływa pozytywnie na zdolność mózgu do przyswajania nowych informacji.

Naukowcy przetestowali pamięć dzieci w wieku od trzech do blisko pięciu lat. Wraz z psychologami grały one w prostą grę komputerową polegającą na zapamiętywaniu położenia poszczególnych obrazków, jak kotek, parasolka, policjant itp. Dzieci trenowały od 10 rano do czasu, gdy były w stanie zapamiętać 75 procent obrazków. Gdy ćwiczenie powtórzono po południu, okazało się, że dzieci, które w międzyczasie odbyły około godzinną drzemkę, osiągały wynik taki sam jak rano. Z kolei dzieci, które nie spały w ciągu dnia, wypadały gorzej, zapamiętując około 65 procent obrazków.

Te oraz inne badania, zdaniem amerykańskich naukowców, dowodzą tezy, że popołudniowy sen jest ważny dla małych dzieci, którym trudno jest przyswoić wszystkie informacje z danego dnia, a drzemka pomaga im je zapamiętać na dłuższy czas.

Teraz czekamy na badania, które wykażą, że w celu lepszego rozwoju dziecka powinno ono odbywać drzemkę razem z rodzicami – najlepiej z tatą :)

źródło: theguardian.com

Komentarze

Dodaj komentarz