Zbawienny sen

BudzikOdpowiednia ilość snu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Według holenderskich naukowców, co najmniej siedem godzin snu na dobę w połączeniu ze zdrowym trybem życia może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Zdrowy tryb życia …

Naukowcy obserwowali stan zdrowia u ponad 14 tys. kobiet i mężczyzn. Pod koniec badań u 600 z nich stwierdzono choroby serca lub przebyty udar mózgu, a 129 osób zmarło. Pozwoliło to badaczom ustalić, że ryzyko zgonu było mniejsze u tych osób, które przestrzegały podstawowych zasad zdrowego stylu życia – były aktywne fizycznie, zdrowo się odżywiały, piły alkohol w umiarkowanych ilościach i nie paliły. Według naukowców, stosowanie tych czterech elementów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia o 57 proc., natomiast ryzyko zgonu o 67 proc.

… plus sen

Holenderscy naukowcy twierdzą, że do wymienionych wyżej czterech elementów wystarczy dodać co najmniej siedem godzin snu na dobę, by efekty były o niebo lepsze. Według nich, w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia o 65 proc., a śmierci z powodu tego typu schorzeń – o 83 proc.

Źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Dodaj komentarz