Zatrzymaj się i żyj!

Wrak samochodu na przejeździe kolejowymCo roku na przejazdach kolejowych dochodzi do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób. Powody to przede wszystkim brak wyobraźni oraz ignorowanie przepisów. Właśnie dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z kolejną edycją kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.

Po rozum do głowy

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Większości tragedii można by uniknąć gdyby nie totalny brak wyobraźni. Lista grzechów jest długa, a wśród tych najcięższych m.in. próby pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „Stop” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Drugi problem stanowią osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w miejscach niedozwolonych, co z kolei jest przyczyną blisko 300 wypadków rocznie. Obie kategorie zdarzeń odpowiadają za blisko 80 proc. wypadków na kolei i prawie 100 proc. ofiar.

„Wszystkie przejazdy kolejowe w Polsce są prawidłowo oznakowane i zabezpieczone, zatem bezpieczeństwo na nich zależy wyłącznie od poszanowania przepisów o ruchu drogowym” – mówi Andrzej Pawłowski wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. „Stale podnosimy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego, instalując nowoczesne urządzenia, szkoląc ludzi czy usprawniając procedury zarządzania, wskutek czego corocznie zmniejszamy ilość wypadków. Nadal jednak niepokoi nas ilość zdarzeń, u podstaw których leżą ignorowanie przepisów ruchu drogowego, pośpiech, czy zwykła ludzka głupota” – dodaje.

Koszty tragedii

Każdy wypadek na przejeździe kolejowym obok głównego wymiaru jakim jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin, niesie za sobą także skutki ekonomiczne. Wśród nich m.in. koszty wypłaty odszkodowań, działania służb ratunkowych oraz leczenia i rehabilitacji rannych. Gigantyczne straty ponosi także sama kolej. Wypadki na przejazdach i z udziałem pieszych przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych tylko w ubiegłym roku spowodowały opóźnienia ponad 3 tysięcy pociągów, każdego dnia średnio o prawie 50 minut. Oznacza to, że codziennie prawie 10 pociągów jest opóźnionych o niemal godzinę właśnie z powodu zdarzeń spowodowanych przez nieostrożnych kierowców lub pieszych.

YouTube Preview Image

Zatrzymaj się i żyj!

Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” to przede wszystkim działania edukacyjne, w tym spotkania w szkołach i przedszkolach, akcje na przejazdach kolejowych, kolportaż materiałów oraz emisja spotów w radiu i telewizji. Kampania prowadzona jest nieprzerwanie od 2005 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Pierwsze cztery edycje realizowane były w miesiącach letnich, a od 2009 już przez cały rok. Kampania jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie, a skala działań oraz ich społeczna rozpoznawalność zyskały międzynarodowe uznanie. Szczegóły dostępne są na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

Źródło: www.plk-sa.pl; www.bezpieczny-przejazd.pl

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz