Niemowlęcy umysł

Umysł dzieckaMoże są jeszcze małe i nie potrafią nawiązać z nami dialogu, ale ich mózgi pracują na najwyższych obrotach. To oznacza, że niemowlaki są inteligentniejsze niż mogłoby nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Co zatem dzieje się w głowie małego dziecka i jak przetwarzane w niej informacje wpływają na postrzeganie świata?

Wiadomo, kto jest szefem

Już 10-miesięczne dzieci rozumieją pewne hierarchie społeczne i zdają sobie sprawę, że rozmiar wpływa na to, kto tu rządzi. Naukowcy doszli do tych wniosków badając dzieci i puszczając im … kreskówki. Maluchy wykazywały największe zainteresowanie, ale również zdziwienie, gdy na ekranie większa postać ustępowała i podporządkowywała się mniejszej. Po prostu wydawało im się to nienaturalne.

Jak rozmawiać z psem?

Naukowcy uważają, że niemowlaki potrafią odczytywać emocje psów. Badania z 2009 roku wykazują, że 6-miesięczne dzieci potrafią dopasować dźwięki groźnego warczenia lub przyjacielskiego szczekania do zdjęć psów pokazujących odpowiedni język ciała.

Zrozumieć nastrój

Dzieci potrafią wyczuć nastrój nie tylko zwierząt lub ludzi. Już 5-miesięczne szkraby są w stanie precyzyjnie wyłowić spośród ponurych melodii tę jedną, optymistyczną. Nie mając roku potrafią nawet zidentyfikować smutne i radosne dźwięki w VII symfonii Beethovena.

Urodzeni tancerze

Niemowlęta wręcz nie potrafią oprzeć się muzyce. Podczas badań przeprowadzonych w 2010 roku naukowcy puszczali im nagrania z muzyką klasyczną, rytmicznymi uderzeniami oraz mową. Słysząc muzykę dzieciaki reagowały ruchem ramion, rąk, nóg i tułowia, a słysząc ludzki głos przestawały to robić. Według badaczy, taniec jest wrodzoną zdolnością u ludzi, choć nie wiadomo, dlaczego się ona u nas rozwinęła.

Nauka podczas snu

W pierwszych miesiącach życia dzieci bardzo dużo śpią, ale również wtedy uczą się otaczającego świata. Podczas jednego z eksperymentów udowadniających tę tezę naukowcy umieścili śpiącym niemowlakom elektrody badające aktywność ich mózgu, a następnie puszczali sygnał muzyczny, po którym następował podmuch powietrza w zamknięte oczy maluchów. Po krótkim czasie na dźwięk sygnału dzieci jeszcze bardziej zaciskały swoje śpiące powieki. Według naukowców, zdolność nauki przez sen może mieć kluczowe znaczenie dla szybkiego przystosowania się niemowlaków do otaczającego ich świata.

Ocena charakteru

Umiejętność określenia innych osób jako pomocnych lub szkodliwych z pewnością pomaga w życiu, a zaczyna się kształtować bardzo wcześnie. Wskazują na to badania opublikowane w 2007 roku. Naukowcy badali 6-cio oraz 10-miesięczne dzieci pokazując im scenki z kukiełkami. Podczas pierwszej jedna z postaci pomagała drugiej wspiąć się na górę, a w innej kolejna postać zepchnęła ją w dół. Gdy na końcu maluchy miały wybrać swoją ulubioną postać, w obu grupach wiekowych większość wskazała na pomocnika. Według naukowców, ta umiejętność może być pierwszym krokiem w kształtowaniu moralności.

Źródło: livescience.com

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz