Swędzący problem

Dziecko z czerwoną wysypką na twarzy i tułowiuMałe dzieci mają bardzo wrażliwą, delikatną skórę. W związku z tym często u naszych maluchów możemy zauważyć różnego rodzaju wysypki i podrażnienia. Ważne jest, by zawsze zwracać na nie baczną uwagę.

Potówki

Powszechne u niemowląt są tzw. potówki. Powód ich powstawania jest prozaiczny – przegrzewanie dziecka. Charakteryzują się czerwoną wysypką, najczęściej na twarzy, karku lub w pachwinach, która blednie po przestudzeniu. Aby uniknąć potówek trzeba po prostu uważać, by maluchowi nie było zbyt gorąco.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Inny, nieprzyjemny dla dziecka problem może się pojawić, jeśli nie trafiliśmy z doborem pieluch. Możemy mieć wówczas do czynienia z tzw. pieluszkowym zapaleniem skóry. Jego objaw to zaczerwienienie skóry krocza, które dosyć trudno się goi i sprawia, że dziecko dość mocno się męczy. W tym przypadku najlepiej nie zwlekać i zasięgnąć porady lekarza.

Alergie

U niektórych dzieci mogą się pojawić zmiany alergiczne. Najczęściej są to reakcje na proszki do prania i dziecięce kosmetyki (pudry, oliwki, płyny do kąpieli, szampony, kremy a nawet nawilżane chusteczki używane podczas przewijania). Jeśli u malucha dochodzi do reakcji alergicznej, mamy przeważnie do czynienia ze zmianami na całym ciele w postaci czerwonej, drobnej wysypki typu alergicznego. Jeżeli trudno dociec, co tak naprawdę szkodzi naszemu dziecku, należy stopniowo eliminować z użycia poszczególne produkty i obserwować, jak reaguje na to skóra niemowlaka. Jest to najlepszy sposób, bo testy skórne wykrywające rodzaj alergii można wykonać dopiero ok 2-3 roku życia.

Brak tolerancji na białko

Tzw. atopowe zapalenie skóry lub skaza białkowa najczęściej jest efektem braku tolerancji na białko mleka. Przeważnie objawia się na policzkach i rzęsach oraz tzw. ciemieniuchą na głowie. Skóra wówczas jest szorstka, czerwona i łuszczy się. Charakterystyczne dla tego typu zmian skórnych są okresy zaostrzenia i regresji. Jeżeli zauważymy je u swojego dziecka, należy się skontaktować z lekarzem, aby przedyskutować zmianę diety, albo – jeżeli dziecko jest karmione sztucznie – przejść na mleko specjalne – hipoalergiczne. Część z nich jest dostępnych bez recepty, jednak w przypadku silnej alergii mogą się one okazać niewystarczające. Wówczas lekarz może przepisać odpowiednie mleko dostępne na receptę.

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

 

 

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz