Woda zdrowia doda

Woda zdrowia doda Co najlepiej dawać dziecku do picia? Odpowiedź jest prosta – wodę. Trzeba jednak pamiętać, że i ona może zaszkodzić, bo woda wodzie nierówna i nie każda nadaje się dla maluchów.

O tym, że płyny są dla człowieka niezbędne, nie trzeba przypominać. Dbanie o ich odpowiednią podaż jest szczególnie ważne u dzieci, które o wiele bardziej niż dorośli podatne są na odwodnienia. Według zaleceń specjalistów, dziecko powinno dziennie wypijać 100 ml wody na każdy z pierwszych 10 kilogramów ciała, 50 ml na każdy następny z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20-tego. Dla przykładu maluch ważący 10 kg powinien dziennie wypić litr wody, 15 kg – litr i 250 ml, a 25 kg – ponad półtora litra. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne i pod uwagę należy brać przede wszystkim indywidualne zapotrzebowanie dziecka, które z kolei uzależnione jest o wielu czynników, m.in. diety (np. karmienie piersią, konsystencja posiłków), a także pory roku, czy temperatury.

Źródło zdrowia

Jeśli chodzi o samo pojenie dziecka, to tu najlepsza jest woda. Po pierwsze – doskonale gasi pragnienie, oczyszcza organizm z toksyn, nawilża skórę i błonę śluzową, reguluje temperaturę ciała i ciśnienie krwi. Po drugie, w przeciwieństwie do wszechobecnych kolorowych napojów dla dzieci – nawet tych najbardziej naturalnych – nie zawiera cukru, barwików i innych „ulepszaczy”. Po trzecie, wyrabia w maluchach bardzo dobry nawyk jej picia, którego często brakuje nam dorosłym :)

Jaka woda dla malucha?

Wybierając wodę dla dziecka należy bezwzględnie pamiętać, że nie każda się dla niego nadaje. I tak, dla maluchów najlepsze są butelkowane, niegazowane, niskomineralizowane wody naturalne (źródlane). Ich spożycie nie stwarza zagrożenia przedawkowania minerałów (sodu, potasu, itp.), co w przypadku małych dzieci może być niebezpieczne. Dla ułatwienia sobie życia – i zwiększenia bezpieczeństwa pociech – wybierajmy wody z pozytywnymi opiniami np. Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli woda takowy posiada, to z pewnością będzie to wyeksponowane na etykiecie :). Co więcej, takie wody doskonale nadają się do przygotowywania posiłków dla najmłodszych.

I jeszcze jedno – uważajmy na wody oligoceńskie. Ze względu na brak dokładnych informacji o ich składzie oraz czystości pediatrzy odradzają podawanie ich najmłodszym.

ABC podawania

Serwując wodę dzieciom należy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim obalamy mit, że woda się nie psuje. Przy zakupie zwracajmy uwagę na datę ważności, a po otwarciu butelki wodę przechowujmy w lodówce nie dłużej niż dwie doby. Warto zatem kupować małe butelki, tak by w miarę możliwości podawać zawsze świeżą zawartość. I na koniec jeszcze jedno – niemowlętom dajemy wodę tylko przegotowaną i ostudzoną – taką prosto z butelki można podawać dopiero starszym dzieciom.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz