Wiek ojca a zdrowie dziecka

Wiek ojca a zdrowie dzieckaProblemy zdrowotne dzieci mogą mieć związek z wiekiem ojca. Z badań amerykańskich i szwedzkich naukowców wynika, że opóźnienie ojcostwa może podwyższać ryzyko wystąpienia u dziecka np. autyzmu lub ADHD. Eksperci podkreślają jednak, że korzyści wynikające z bardziej dojrzałego ojcostwa przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami.

Badania, których wyniki opublikowano w piśmie „JAMA Psychology”, zostały przeprowadzone na ogromną skalę. Naukowcy wzięli pod lupę ponad 2,5 mln osób i zbadali m.in. różnice między dziećmi tych samych ojców.

Porównując potomstwo mężczyzn 45-letnich z potomstwem 24-latków okazało się, że u tych pierwszych ryzyko autyzmu było większe o 13 razy, a zaburzeń psychotycznych o 2 razy. Ponadto 2,5 razy większa była możliwość pojawienia się zachowań samobójczych, problemów z narkotykami lub problemów w nauce. Co ważne, nie ma jednak konkretnego momentu, od którego te ryzyka mogą wzrastać.

Według naukowców, odpowiedzialne za to są plemniki. Mimo, że nie starzeją się one wraz z mężczyzną – ich produkcja trwa ciągle – to wraz z wiekiem wrasta ryzyko ich mutacji i błędów, które z kolei mogą odbić się na zdrowiu potomstwa.

Badacze podkreślają, że opisane przez nich zależności absolutnie nie oznaczają, że dane zaburzenia u dziecka się pojawią. Co więcej, biorąc pod uwagę, że wzrost ryzyka – np. dwukrotny – dotyczy schorzeń rzadkich, jest mało prawdopodobne, by miało to jakiś wpływ na dziecko.

Naukowcy zwracają także uwagę, że korzyści wynikające z bardziej dojrzałego ojcostwa przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami. Tu wymieniają m.in. większą dojrzałość, stabilizację, doświadczenie, itp.

Źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz