Uwaga na kleszcze!

kleszczeKleszcze, czyli małe, wredne pajęczaki mogą nam zepsuć rodzinną wycieczkę do lasu czy parku. Nasza krew jest im niezbędna do rozwoju, więc w trawach i zaroślach cierpliwie czekają na swoją szansę, czyli na nas. Moment ukłucia kleszcza, który wbija się w naszą skórę jest niemal bezbolesny, więc po powrocie z łona natury dobrze jest sprawdzić, czy nadal jesteśmy sami. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA

Kleszcze szczególnie lubią się wpijać w miejsca mało widoczne – pachy, pachwiny, okolice pod kolanami, głowa czy za uszami. Dobrze, jeżeli zauważymy pasożyta zanim wbije się w skórę. Gdy jest już za późno zapomnijmy o starych, babcinych metodach, czyli smarowaniu kleszcza tłuszczem, benzyną, przypalaniu czy zgniataniu. Tak zaatakowany pajęczak może zwymiotować do naszego organizmu, co zwiększa ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego drobnoustrojami.

Jednym ze skulasso na kleszczetecznych sposobów jest usuwanie kleszcza za pomocą cienkiej pincety. Należy chwycić pasożyta jak najbliżej skóry i delikatnie wyciągnąć jednostajnym ruchem obrotowym. W aptece możemy też kupić specjalne przyrządy do ich usuwania. Jednym z nich jest specjalne, łatwe w użyciu lasso szczególnie pomocne np. w przypadku dzieci, które trudno jest utrzymać w bezruchu, jednocześnie majstrując pincetą przy kleszczu.

Miejsce po ukąszeniu powinniśmy zdezynfekować spirytusem lub wodą utlenioną. Jeżeli kleszcz już mocno wbił się w skórę lub nie czujemy się na siłach, by wyciągnąć go własnoręcznie, powinniśmy szybko skontaktować się z lekarzem.

CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ KLESZCZE

Te małe pasożyty przenoszą bakterie i wirusy, które mogą powodować groźne choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Ich leczenie jest długotrwałe i grozi różnymi, niebezpiecznymi powikłaniami.

Pamiętajmy, by obserwować miejsce po ukłuciu kleszcza. Nawet w kilka dni po ukąszeniu może się tam pojawić rumień, co jest oznaką boreliozy. Wówczas należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który w takim przypadku najpewniej zaleci terapię antybiotykami. Niestety w przypadku zakażenia boreliozą rumień nie zawsze występuje, co często utrudnia wykrycie tej choroby.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI

Najprostszym sposobem, który zmniejsza ryzyko ataku kleszcza jest odpowiedni ubiór. Wybierając się na spacer do lasu pamiętajmy o założeniu długich spodni, długich rękawów i czapki. Starajmy się też omijać zarośla, długie trawy, paprocie itp., bo są to miejsca, w których te pasożyty najczęściej czekają na swoje ofiary. Poza tym warto uzbroić się w preparaty odstraszające kleszcze, dostępne w każdej aptece.

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

 

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz