Urlop ojcowski

Ojciec trzyma dziecko na rękachKażdy świeżo upieczony tata pracujący na etacie ma prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Pamiętajmy, że trzeba go wykorzystać w pierwszym roku życia dziecka.

Urlop ojcowski jest w stu procentach płatny i nie ma żadnego wpływu na wymiar normalnego urlopu. Do niedawna w jego ramach można było wziąć maksymalnie 1 tydzień wolnego. Od 2012 roku urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych i przysługuje nam niezależnie od równoległego urlopu wykorzystywanego przez matkę dziecka.

Pracodawca ma obowiązek pozytywnie rozpatrzyć nasz wniosek. Musi on tylko być złożony najpóźniej 7 dni przed terminem planowanego urlopu. Do wniosku musimy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że wcześniej nie wykorzystaliśmy urlopu ojcowskiego na dane dziecko.

Urlop ojcowski przysługuje zarówno tatom biologicznym, jak i adopcyjnym. Są to po prostu przysługujące nam dwa tygodnie wolnego i pracodawca nie ma prawa sprawdzić, czy w tym czasie zajmujemy się dzieckiem. Pamiętajmy też, że niezależnie od urlopu ojcowskiego przysługują nam również 2 dni wolnego z okazji urodzenia dziecka – tak zwany urlop okolicznościowy.

Komentarze

Dodaj komentarz