Szampon dla mężczyzn – co warto wiedzieć?

Szampon dla mężczyznLudzki włos różni się w zależności od tego, czy weźmiemy pod lupę włos Europejczyka, Afrykanina czy Azjaty. To fakt, o którym pierwsze wzmianki słyszymy już w szkole. Nie ma jednak żadnych badań, które wskazywałyby na znaczące różnice między włosami kobiet i mężczyzn. Przyjrzyjmy się więc zasadności coraz powszechniejszych na rynku szamponów, skierowanych specjalnie do mężczyzn.

Na pierwszy dotyk

Jeśli dotkniemy pasma włosów kobiety i mężczyzny wydaje nam się, że różnica jest kolosalna. Owszem jest, ale nie w samej strukturze. Kobiece włosy są bardziej jedwabiste i miękkie głównie dlatego, że poddawane są wielu zabiegom pielęgnacyjnym (także tym, których zadaniem jest naprawa uszkodzeń, wynikających np. z częstej koloryzacji).

Mężczyźni  tak inwazyjnym zabiegom się nie poddają, nie ma więc potrzeby stosowania niezliczonej ilości kosmetyków do włosów. Dodatkowo męskie włosy często są krótkie, co nie tylko zwiększa wrażenie ich sztywności i szorstkości, ale też sprawia, że nie mają czasu ulec poważnym uszkodzeniom. A niezniszczony włos nie potrzebuje oczywiście tak intensywnej pielęgnacji, dlatego panowie ograniczają się najczęściej do używania szamponu lub wręcz kosmetyku typu 2w1 (żel pod prysznic i szampon).

Zapach to nie wszystko

Choć to drobiazg, większość panów nie ma ochoty pachnieć damskimi produktami. Kosmetyki do włosów skierowane do mężczyzn mają przeważnie orzeźwiające, owocowo-cytrusowe nuty zapachowe, tak jak chociażby szampony z serii Garnier Naturalna Pielęgnacja. Zdecydowanie jest to woń bardziej do zaakceptowania dla mężczyzny niż słodki kwiatowy zapach „damskich” kosmetyków. Ale to wciąż nie wszystko, co odróżnia męski szampon do włosów od kobiecego.

Szczegół tkwi w skórze

A ściślej rzecz biorąc – w skórze głowy, która u mężczyzn jest inna i ma zdecydowanie inne potrzeby.  Przede wszystkim u mężczyzn większe jest wydzielanie sebum, włosy szybciej się  przetłuszczają. Z tego względu są też częściej niż kobiety narażeni na występowanie łupieżu. Dlatego męskie szampony zawierają silniejsze substancje myjące, które dokładniej oczyszczą ich skórę głowy. Ponadto na rynku pojawiło się szereg produktów, które mają pomóc mężczyznom zmniejszyć lub wręcz zahamować łysienie, choć trzeba powiedzieć uczciwie – ze względu na hormonalne lub genetyczne uwarunkowanie łysienia, nie ma co oczekiwać cudów. Jednak takie składniki jak choćby koenzym Q10 mogą wspomóc porost włosów, jeśli przyczyną łysienia jest np. stres.

Trzeba jeszcze dodać, że mężczyźni dość długo byli ignorowani przez rynek kosmetyczny. Zasadne jest więc produkowanie kosmetyków skierowanych specjalnie dla nich, jednak równie ważne jest poczucie docenienia ich jako konsumentów. Jeśli dodatkowo produkt spełnia męskie oczekiwania – to tym lepiej.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

3 odpowiedzi na „“Szampon dla mężczyzn – co warto wiedzieć?””

  1. dewena pisze:

    U mnie każdy ma swój szampon, panowie są zadowoleni ze swojego a ja ciągle zmieniam. Nie mam swojej ulubionej marki ani serii :)

  2. wiktoria pisze:

    Ja mam inny szampon, partner inny wynika to z wygody bo nie wierzę że tak bardzo sie nasze włosy róznia myślę że to zwykły chwyt marketingowy. Ale że często na zmianę wyjeżdżamy każdy zabiera swój.

  3. Anastazja pisze:

    Mam wrażenie, że mimo wyglądu to kobiece włosy są bardziej zniszczone. Mężczyzna nie farbuje, nie robi sobie trwałej, pasemek i tysiąca innych „zabiegów” :) Poza tym dłuuugość! Kobieta musi martwić się o rozdwojone końcówki, a facetom to nie grozi, bo są „na jeżyka” itd, itd, itd …

Dodaj komentarz