Sposoby na udaną adaptację poddasza

Dzięki rozwiązaniom technologicznym oferowanym przez producentów okien poddasze można dość dowolnie adaptować i aranżować. Oczywiście należy robić to w obrębie pewnych ustalonych zasad. Połączenie kreatywności i praktyczności zapewni sukces. Poszczególne pomieszczenia takie jak salon, pokój dziecięcy czy jadalnia wymagają nieco odmiennych prac aranżacyjnych.

W salonach stawia się na przestronność i dobry dostęp światła, kuchnia wymaga instalacji większej liczby gniazd, a pokój dziecięcy powinien być bezpieczny oraz przytulny. Istnieje także wiele zagadnień dotyczących rozwiązań technicznych wspólnych dla tych pomieszczeń. Są to m.in. instalacje elektryczne, budowa ścianek działowych czy podłóg. W zależności od potrzeb związanych z zagospodarowaniem przestrzeni należy dobrze przemyśleć adaptację poddasza krok po kroku.

pokój dziecięcy na poddaszu

Kluczowe prace na poddaszu

Remont poddasza to szereg prac, które trzeba dobrze zaplanować i dobrać optymalne rozwiązania do potrzeb, aby przestrzeń, którą się zyskuje, dobrze spełniała swoje funkcje przez lata. Poddasze może przykładowo wymagać budowy ścianek działowych. Są to raczej cienkie konstrukcje, które tylko w niewielkim stopniu ograniczają przestrzeń użytkową, ale koniecznie trzeba umieścić je w projekcie adaptacji poddasza. Powstają najczęściej z profili stalowych bądź drewnianych belek. Na solidnym, wytrzymałym stropie można budować również ścianki murowane. Niemniej istotne jest doprowadzenie instalacji elektrycznej. Trzeba pamiętać przy tym, aby osobno umieścić obwody dla gniazd wtykowych i wypustów. Poszczególne obwody należy zabezpieczyć wyłącznikami różnicowoprądowymi. Adaptacja poddasza może wiązać się także z koniecznością budowy (lub wymiany) podłóg. Wybór materiału na strop betonowy jest dość elastyczny, natomiast strop drewniany znacznie zmniejsza pole manewru. Na drewnianych belkach z reguły stosuje się deskowanie lub poszycie z płyt imitujących drewno. W celu dodatkowego usztywnienia stropu i poprawienia jego właściwości akustycznych można na podłożu z desek lub płyt ułożyć tak zwany suchy jastrych. Jest to podłoga utworzona ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub MFP ułożonych swobodnie na warstwie podsypki wyrównującej z kruszywa mineralnego.

Okna decydują o komforcie użytkowania i wyglądzie poddasza

Kluczową sprawą przy adaptacji poddasza jest instalacja okien dachowych. Wybór produktu na rynku jest bardzo duży, warto jednak korzystać z ofert sprawdzonych firm. Przy wyborze np. okien dachowych Velux do pomieszczeń na poddaszu warto kierować się względami praktycznymi (wielkość i parametry okna), estetycznymi (typ okna) i przeznaczeniem pomieszczenia (kuchnia, salon, pokój dziecięcy). O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Salon – aranżacja zależy od wyobraźni

Charakter i przestronność salonu dają duże możliwości wyboru okien dachowych. Tutaj można pokusić się o instalację większych okien, np.: panoramicznych (dla efektu), lub większej liczby mniejszych konstrukcji (zapewniających równoległe doświetlenie). Oprócz standardowych rozwiązań do wyboru są również te mniej popularne, a nawet nowatorskie. W salonie warto pokusić się o zamontowanie okien balkonowych, które dodatkowo zwiększą powierzchnię pokoju i możliwości użytkowe. Widny salon z perspektywą wyjścia na powietrze może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pokój dziecięcy – przede wszystkim bezpieczeństwo

W pokoju dziecięcym dużą uwagę poświęca się bezpieczeństwu. Dlatego w tym wypadku okna balkonowe będą raczej nieodpowiednie. Można natomiast skorzystać z szerokiej oferty standardowych okien połaciowych i dodatkowo z okien kolankowych. Te drugie zapewnią lepsze oświetlenie podłogi, która często jest „placem zabaw” dla malucha. Dodatkowo warto wybierać okna z górnym otwieraniem. Pewnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie nawiewnika, który automatycznie reguluje wilgotność powietrza. Ograniczy to konieczność wietrzenia pokoju, a tym samym częstego otwierania okna.

Jadalnia – rozwiązania zależne od wielkości

Dobór okien do jadalni z reguły zależy od jej wielkości. W mniejszych pokojach stołowych niekiedy wystarczy montaż jednego okna dachowego. Nowoczesne jadalnie – również te na poddaszu – urządza się jednak tak, aby były widne. Większa ilość okien jest zatem wskazana. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być niewielkie nadstawki o zróżnicowanym kształcie

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz