Sposoby na malowanie jaj

Wielkanocne pisankiTrudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez tradycyjnych pisanek. Ich przygotowanie to doskonały sposób na wspólną zabawę z dziećmi, którą ograniczyć może jedynie nasza wyobraźnia. Oto kilka rad, jak malować jaja domowymi sposobami.

Jajka jednokolorowe

Pierwszy stopień wtajemniczenia to malowanie jaj na jeden kolor. W tym przypadku polecamy przede wszystkim naturalne barwniki. Najpopularniejszym z nich jest cebula, a konkretnie wywar z jej suchych łupin. By go uzyskać należy najpierw moczyć łupiny przez kilkanaście godzin w wodzie a następnie je zagotować. Do tak przygotowanego specyfiku wkładamy surowe jajka i gotujemy przez kilkanaście minut.

Aby uzyskać inne kolory potrzebne nam będą – oprócz składników gwarantujących barwę – także ocet i olej jadalny. Do garnka lejemy niecały litr wody, dodajemy 2-3 łyżki octu i w zależności od żądanego koloru wrzucamy:

czerwony – kilka buraków
zielony – kilka garści szpinaku
żółty – ok 40 gram kurkumy
niebieski – średnia główka czerwonej kapusty

Całość gotujemy kilkadziesiąt minut, a następnie studzimy i dopiero wówczas wkładamy wcześniej ugotowane jajka. Czas, przez który moczymy nasze pisanki w barwniku zależy od tego, jak intensywny kolor chcemy uzyskać. Po wyciągnięciu już zabarwionych jajek osuszamy je i nacieramy odrobiną tłuszczu – najlepiej olejem jadalnym.

Dla tych, którzy nie mają cierpliwości, by przygotowywać odpowiednie wywary, polecamy kupno już gotowych zestawów barwików do jajek. Tu jednak uwaga – dokładnie czytajmy ich skład i wybierajmy te z atestami i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości nie kupujmy tego specyfiku, albo pomalujmy nim jajka przeznaczone wyłącznie do ozdoby, a nie konsumpcji.

Pierwsze wzory

Gdy potrafimy już zabarwić jajko na jeden kolor czas na pierwsze zdobienia. Sposobów (tak jak w przypadku malowania) jest kilka. Najbardziej powszechny to wydrapywanie. Tu potrzebne nam będzie jakieś ostre narzędzie (np. cyrkiel), którym delikatnie „wydłubiemy” wzory na wcześniej ugotowanym i zabarwionym jajku. Drugi sposób polega na tym, że zdobienia nanosimy na jajko jeszcze przed „kolorową kąpielą”. Używamy do tego rozpuszczonego wosku i np. wykałaczki lub zapałki. Można też narysować wzory woskową kredką (najlepiej białą). Tak ozdobione jajo moczymy lub gotujemy w odpowiednim wywarze – miejsca pokryte woskiem lub kredką nie zabarwią się.

Malowanie mniej jadalne

W czasie robienia pisanek można puścić wodze fantazji i pomalować jajka zwykłymi flamastrami lub kredkami. Ten sposób jest jednym z bardziej uwielbianych przez maluchy (szczególnie te, które mają na bakier z cierpliwością). Ale uwaga – ze względu na „zawartość” flamastrów i kredek, tak ozdobionych jaj nie jemy!

Jajo wyklejane

Ciekawym sposobem zdobienia wielkanocnych jajek jest też ich wyklejanie. Tutaj można użyć np. kolorowych folii samoprzylepnych lub kleju i papieru kolorowego. Bardzo ciekawe efekty można też uzyskać posypując jajko (nasmarowane wcześniej klejem) np. bardzo drobnymi koralikami, ziarenkami kolorowego piasku, itp. Takie pisanki są jednak bardzo delikatne i nadają się wyłącznie do postawienia „za szybą”.

 

 

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz