Sposób na oparzenie

Oparzenie to jeden z groźniejszych wypadków, jaki może się przytrafić dziecku. Bolesne rany goją się dosyć długo, często pozostawiają trwałe ślady, a od naszej szybkiej reakcji zależy łagodzenie skutków. Warto więc znać kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować w tego typu sytuacjach.

Potencjalnie niebezpieczne rzeczy to m.in. wrzątek, kuchenka elektryczna, żelazko czy kominek. Przede wszystkim więc pilnujmy, by nasze dziecko nie kręciło się w ich pobliżu i wytłumaczmy mu, że to jest gorące i może zrobić krzywdę (w slangu najmłodszych dzieci określa się to przeważnie mianem „ciii”). Oczywiście jednak trudno jest ustrzec nasze dziecko przed całym światem.

Jak reagować?

Oparzone miejsce przede wszystkim należy schłodzić. Najlepiej robić to przez 15-30 minut przy pomocy zimnej (nie lodowatej) wody, co powinno przynieść dziecku ulgę i złagodzić późniejsze efekty w postaci obrzęków itp. Przy drobnych oparzeniach, po schłodzeniu poczekajmy, aż skóra wyschnie i spryskajmy ją panthenolem (jeden z najpopularniejszych środków, który warto mieć w domowej apteczce), osłońmy opatrunkiem oparzeniowym lub obłóżmy zimnym i mokrym okładem. Zapomnijmy przy tym o babcinych, domowych sposobach polewania oparzonej rany alkoholem lub smarowania tłustymi maściami, co może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie przekłuwajmy też pęcherzy powstałych po oparzeniu, co może spowodować infekcję. Jeżeli oparzenie jest mocne i rozległe, niezwłocznie wezwijmy pomoc lekarską. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku oparzeń niezbędna jest szybka reakcja i działanie.

Ze względu na „głębokość” oparzenia oraz stopień zaawansowania rozróżniamy:

Oparzenie 1 stopnia: najlżejsze, ale bolesne. Obejmuje tylko naskórek na którym może się pojawić rumień i obrzęk.

Oparzenie 2 stopnia: oprócz naskórka obejmuje również powierzchowną część skóry, która jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej pęcherze. Oparzenie bardzo bolesne.

Oparzenie 3 stopnia: Obejmuje całą grubość skóry, występuje martwica naskórka i skóry właściwej, czasami również tkanek poniżej skóry.  Z tego względu poparzone powierzchnie są niebolesne i nie reagują na dotyk lub ukłucie.

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz