Sposób na komary

Sposób na komaryKomary, meszki i inne latające stworzenia mogą skutecznie zepsuć nam lub naszym dzieciom wypoczynek i dobrą zabawę. Jak się przed nimi uchronić i jak zareagować, gdy jest już za późno? Oto kilka prostych, ale skutecznych i sprawdzonych w praktyce rad.

Prewencja

Przede wszystkim postarajmy się nie dopuścić do ukąszenia przez komara (a dokładnie przez komarzycę, ponieważ tylko samice „zdobywają” krew niezbędną do rozmnażania – taki ich urok), co przy zatrzęsieniu tych małych potworów nie jest łatwe. Jeżeli mali krwiopijcy nie dają nam spokoju nawet w domu, warto pomyśleć o zwykłej moskitierze, którą możemy zamontować w oknie. Wybierając się z dzieckiem na spacer nie zapominajmy o specjalnych siatkach na wózek.

Zapachy, za którymi komary podobno nie przepadają to wanilia, lawenda, mięta czy cytryna. Warto też pomyśleć o kremach i sprayach, których zadaniem jest odstraszanie komarów i tym podobnych stworzeń. Ze względów bezpieczeństwa takie specyfiki zalecamy kupować w aptece (a nie np. na bazarze). Należy również pamiętać, by dla dzieci wybierać wyłącznie te, które można stosować w ich wieku.

Dobrym sposobem zapobiegania ukąszeniom jest także unikanie miejsc, gdzie są skupiska komarów, a więc tereny wilgotne, gęste zarośla czy krzewy. Jeśli już koniecznie chcemy się wybrać w takie rejony należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – długie spodnie i długie rękawy. Warto też zastanowić się nad porą spaceru – komary zwiększają swoją aktywność wraz z upływem dnia.

Co na ukąszenia komarów?

Jeżeli dziecko zostanie już pokąsane przez komary lub meszki nie powinniśmy dopuścić do tego, by się drapało. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wyjaśnienie maluchowi, by nie dotykało miejsca, które swędzi graniczy z cudem, ale postarajmy się przypilnować naszą pociechę dla jej własnego dobra. Dla złagodzenie efektu ukąszenia możemy podać dziecku preparaty wapniowe lub dostępne w aptece bez recepty leki przeciwalergiczne. Uczulenie na ślinę komarów zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli jednak zaobserwujecie niepokojące objawy po ukąszeniu przez tego typu owady, warto skonsultować to z pediatrą lub alergologiem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz