Skąd alergia na koty?

alergia na kotyBrytyjscy naukowcy twierdzą, że odkryli w jaki sposób koty wywołują alergię u ludzi. Rodzi to szanse na stworzenie nowego leku, który pomoże osobom kichającym i kaszlącym w towarzystwie mruczusia.

Badania przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu w Cambridge. Ich celem było sprawdzenie, w jaki sposób system odpornościowy człowieka rozpoznaje alergeny kota oraz jak dokładnie przebiega proces doprowadzający do objawów alergii. Badali oni białka kociego naskórka i odkryli, że ten alergen aktywuje konkretne reakcje organizmu w obecności jednej z toksyn bakteryjnych. Zidentyfikowano też konkretne receptory wywołujące reakcje takie jak kaszel, katar, duszności czy łzawiące oczy.

Według naukowców, te informacje pozwolą na skuteczniejszą walkę z objawami alergii na koty, a w przyszłości również na psy czy roztocza. Obecnie alergicy przyjmują leki przeciwhistaminowe, które mogą powodować niepożądane działania jak senność i nudności. Trwają już badania nad nowym lekarstwem w postaci tabletki lub inhalatora, które może dużo skuteczniej blokować reakcje alergiczne. Może to przynieść ulgę wielu osobom, dla których przebywanie w towarzystwie kotów nie należy do przyjemności.

źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Dodaj komentarz