Sezon na alergie

katar siennyKoniec zimy dla niektórych oznacza początek kataru i łzawienia oczu i nie chodzi tu o łzy szczęścia z powodu ocieplenia lecz objawy alergii, które przesłaniają piękne, wiosenne widoki. To wszystko przez pyłki drzew, krzewów, traw lub ziół, które u dzieci (i nie tylko) powodują tzw. katar sienny.

Dolegliwości pojawiają się wówczas, gdy pyłki, na które uczulone jest dziecko krążą w powietrzu, więc sezon na alergie przypada głównie na czas wiosny i lata. Alergicy najbardziej odczuwają dolegliwości na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie. Najczęstsze objawy to kichanie, cieknący nos, opuchnięte oczy, łzawienie, a niekiedy również bóle głowy, senność i drażliwość.

JAK LECZYĆ ALERGIE NA PYŁKI

Jeżeli zauważycie u swojego dziecka objawy kataru siennego, należy wybrać się z nim do alergologa. Specjalista zapewne zleci wykonanie testów alergicznych (u dzieci powyżej 3-4 roku życia) i zaleci odpowiednie leki.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest w tym przypadku odczulanie, czyli tzw. immunoterapia, jednak jest ona stosowana dopiero u dzieci powyżej 5 roku życia. Proces odczulania trwa przeważnie od 3 do 5 lat, nie jest łatwy i wymaga sporej współpracy ze strony dziecka, ale dobrze poprowadzony powinien ograniczyć lub nawet zlikwidować objawy alergii. Doraźnie katar sienny leczy się lekami przeciwhistaminowymi, które na bieżąco zmniejszają dolegliwości i mogą być podawane również nieco mniejszym dzieciom.

O CZYM PAMIĘTAĆ

Jeżeli dziecko cierpi na katar sienny z powodu pyłków, powinniśmy ograniczyć jego kontakt z alergenami. Warto pamiętać o kilku zasadach:

- W czasie pylenia wychodź z dzieckiem na spacer głównie do lasu (jeżeli oczywiście jest taka możliwość), gdzie stężenie pyłków jest mniejsze.
- Pyłki często przyczepiają się do ubrań, więc nie przechowuj ich w pokoju dziecięcym oraz pierz je i zmieniaj częściej niż zwykle.
- Wietrz pokój w momentach mniejszego pylenia, np. w południe lub po deszczu.

Katar sienny powinien zniknąć wraz z pyłkami, ale nie należy go lekceważyć. Nieleczony może bowiem prowadzić do poważniejszych chorób dróg oddechowych, jak m.in. astma oskrzelowa.

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

Komentarze

Dodaj komentarz