Sezon na alergie

katar siennyKoniec zimy dla niektórych oznacza początek kataru i łzawienia oczu i nie chodzi tu o łzy szczęścia z powodu ocieplenia lecz objawy alergii, które przesłaniają piękne, wiosenne widoki. To wszystko przez pyłki drzew, krzewów, traw lub ziół, które u dzieci (i nie tylko) powodują tzw. katar sienny.

Dolegliwości pojawiają się wówczas, gdy pyłki, na które uczulone jest dziecko krążą w powietrzu, więc sezon na alergie przypada głównie na czas wiosny i lata. Alergicy najbardziej odczuwają dolegliwości na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie. Najczęstsze objawy to kichanie, cieknący nos, opuchnięte oczy, łzawienie, a niekiedy również bóle głowy, senność i drażliwość.

JAK LECZYĆ ALERGIE NA PYŁKI

Jeżeli zauważycie u swojego dziecka objawy kataru siennego, należy wybrać się z nim do alergologa. Specjalista zapewne zleci wykonanie testów alergicznych (u dzieci powyżej 3-4 roku życia) i zaleci odpowiednie leki.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest w tym przypadku odczulanie, czyli tzw. immunoterapia, jednak jest ona stosowana dopiero u dzieci powyżej 5 roku życia. Proces odczulania trwa przeważnie od 3 do 5 lat, nie jest łatwy i wymaga sporej współpracy ze strony dziecka, ale dobrze poprowadzony powinien ograniczyć lub nawet zlikwidować objawy alergii. Doraźnie katar sienny leczy się lekami przeciwhistaminowymi, które na bieżąco zmniejszają dolegliwości i mogą być podawane również nieco mniejszym dzieciom.

O CZYM PAMIĘTAĆ

Jeżeli dziecko cierpi na katar sienny z powodu pyłków, powinniśmy ograniczyć jego kontakt z alergenami. Warto pamiętać o kilku zasadach:

- W czasie pylenia wychodź z dzieckiem na spacer głównie do lasu (jeżeli oczywiście jest taka możliwość), gdzie stężenie pyłków jest mniejsze.
- Pyłki często przyczepiają się do ubrań, więc nie przechowuj ich w pokoju dziecięcym oraz pierz je i zmieniaj częściej niż zwykle.
- Wietrz pokój w momentach mniejszego pylenia, np. w południe lub po deszczu.

Katar sienny powinien zniknąć wraz z pyłkami, ale nie należy go lekceważyć. Nieleczony może bowiem prowadzić do poważniejszych chorób dróg oddechowych, jak m.in. astma oskrzelowa.

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz