Rząd uległ „matkom I kwartału”

Spotkanie premiera z "matkami I kwartału"Roczny urlop macierzyński obejmie wszystkie matki, które urodziły w 2013 roku. Taką deklarację złożył premier po spotkaniu z „matkami I kwartału”, które od dłuższego czasu apelowały o zmianę rządowych planów w tej sprawie.

Matki przekonały premiera

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego miało przysługiwać matkom dzieci urodzonych po 17 marca. Protesty w tej sprawie przyniosły jednak pozytywny skutek owocujący korektą rządowych planów. Teraz zmiany mają objąć matki dzieci urodzonych od 1 stycznia 2013.

„Roczny urlop macierzyński stał się w Polsce faktem” – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z matkami pierwszego kwartału. Zanim nowelizacja zostanie uchwalona, czeka ją jednak cały proces legislacyjny. Pierwotnie zakładano, że zacznie ona obowiązywać od 1 września, ale jeżeli ma objąć wszystkie matki, które urodziły w tym roku, termin jej wejścia w życie trzeba przyspieszyć do 10 czerwca.

O ile dłuższy urlop?

Zgodnie z rządowym projektem dotychczasowy, pełnopłatny urlop macierzyński wynoszący 24 tygodnie (20 podstawowych i 4 dodatkowe) będzie trwał 2 tygodnie dłużej (20 tygodni podstawowych i 6 dodatkowych). Pojawia się jednak możliwość wydłużenia tego czasu o kolejne 26 tygodni, tyle że kobieta, która zdecyduje się na takie rozwiązanie otrzyma zasiłek wynoszący nie 100, lecz 80 procent pensji.

Wypłaty zasiłków dla mam przebywających na rocznym urlopie macierzyńskim mają się odbywać na dwa sposoby. Kobiety, które na 2 tygodnie przed urodzeniem dziecka zadeklarują chęć wykorzystania 52 tygodni, przez cały ten czas otrzymają 80 procent wynagrodzenia. Jeżeli takiej deklaracji nie złożą, przez pół roku otrzymają 100 procent wynagrodzenia, a gdy zdecydują się na wydłużenie tego okresu, przez kolejne pół roku otrzymają 60 procent.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz