Rozlicz się z fiskusem

Zeznanie podatkoweNa złożenie PIT-ów za 2012 rok mamy czas do 30 kwietnia. Do tego dnia musimy także uregulować ewentualne zaległości podatkowe. Jeśli nie zrobimy tego w terminie, narażamy się na konsekwencje prawne. Przypominamy również, że tegoroczne rozliczenie z fiskusem jest ostatnim, w którym na starych zasadach możemy odpisać ulgę na dziecko.

Terminy

Termin na złożenie deklaracji podatkowych za ubiegły rok zależy od ich rodzaju. Do końca kwietnia fiskus musi otrzymać PIT-37 (dochody ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, emerytury), PIT-36 (dochody z działalności gospodarczej), PIT-36L (dochody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym), PIT-38 (dochody z giełdy), PIT-39 (dochody ze sprzedaży nieruchomości). Deklarację możemy złożyć osobiście w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, wysłać pocztą na adres urzędu (tu polecamy list za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) lub wypełnić e-deklarację w internecie.

Należy także pamiętać, że 30 kwietnia jest również terminem, w którym musimy uregulować ewentualne zaległości podatkowe, Jeżeli więc z zeznania wynika że mamy niedopłatę, to musi ona trafić na konto Urzędu Skarbowego właśnie do końca kwietnia.

Jakie kary?

Jeśli nie złożymy deklaracji podatkowej w terminie, to popełnimy wykroczenie skarbowe. Grozi za to kary grzywny. I tu uwaga – by konsekwencje były mniej dotkliwe lepiej samemu przyznać się, że nie złożyło się deklaracji w terminie. Gorzej będzie, gdy fiskus sam wykryje nieprawidłowości.

Nieco inaczej sprawa wygląda z niezapłaconą zaległością podatkową. Jeśli nie uregulujemy jej w terminie, to będziemy musieli zapłacić odsetki. Naliczane są one od kwoty należnego podatku i wynoszą rocznie 14 proc. Można jednak starać się o ich obniżenie – wówczas wyniosą 10,5 proc. rocznie.

Ulga na dziecko

Tegoroczne rozliczenie z fiskusem (za rok 2012) jest ostatnim, w którym na starych zasadach możemy odpisać ulgę na dziecko. Jej limit nie został zmieniony i wynosi 1.112,04 zł rocznie za każde dziecko.

 

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz