Roczny urlop macierzyński

urlop macierzyński

TUTAJ ZNAJDZIESZ UAKTUALNIONE INFORMACJE NA TEN TEMAT

Mamy, które urodziły dzieci po 17 marca mogą liczyć na roczny urlop macierzyński. Decyzja o późniejszym powrocie do pracy wiąże się jednak z nieco mniejszymi pieniędzmi.

O ile dłuższy urlop?

Zgodnie z rządowym projektem dotychczasowy, pełnopłatny urlop macierzyński wynoszący 24 tygodnie (20 podstawowych i 4 dodatkowe) będzie trwał 2 tygodnie dłużej (20 tygodni podstawowych i 6 dodatkowych). Pojawia się jednak możliwość wydłużenia tego czasu o kolejne 26 tygodni, tyle że kobieta, która zdecyduje się na takie rozwiązanie otrzyma zasiłek wynoszący nie 100, lecz 80 procent pensji.

Dla kogo roczny urlop macierzyński?

Rządowy projekt ma wejść w życie z początkiem września, ale zmiany obejmą również mamy, które urodziły dzieci kilka miesięcy wcześniej. „Osoba, która 1 września będzie w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku” – zapewnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, co oznacza, że z wydłużonego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać kobiety, które urodziły dzieci po 17 marca.

Wypłaty zasiłków dla mam przebywających na rocznym urlopie macierzyńskim mają się odbywać na dwa sposoby. Kobiety, które na 2 tygodnie przed urodzeniem dziecka zadeklarują chęć wykorzystania 52 tygodni, przez cały ten czas otrzymają 80 procent wynagrodzenia. Jeżeli takiej deklaracji nie złożą, przez pół roku otrzymają 100 procent wynagrodzenia, a gdy zdecydują się na wydłużenie tego okresu, przez kolejne pół roku otrzymają 60 procent.

A może na pół etatu?

Drugą część urlopu będzie można wykorzystać, dzieląc ją na trzy części, z ewentualną przerwą na powrót do pracy, jednak tylko w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Zgodnie z projektem od 20 tygodnia urlopu będzie również można łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową na pół etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku co ma zachęcić mamy do stopniowego powrotu do pracy zawodowej.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz