Pulchne nie znaczy zdrowe

Pulchne nie znaczy zdroweGrubiutkie niemowlaki są zabawne i słodkie, ale nadmierny przyrost masy w pierwszych miesiącach życia nie zawsze wychodzi na zdrowie w późniejszym wieku. Zbyt wiele kilogramów na początku zwiększa ryzyko otyłości i chorób serca w przyszłości.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney wynika, że każdy dodatkowy, ponadprogramowy kilogram u dzieci do półtora roku przekłada się na dodatkowe 2,1 – 3,3 kg w późniejszym dzieciństwie. Naukowcy doszli do tych wniosków obserwując rozwój blisko 400 dzieci od czasu narodzin do ukończenia 8 lat.

„Pierwsze 18 miesięcy życia to ważny okres dla naszego wzrostu i rozwoju” – mówi koordynujący badania dr Michael Skilton przedstawiając wyniki, zgodnie z którymi „nadmierny przyrost masy ciała w okresie niemowlęcym był silnie związany ze zwiększonym obwodem talii i wyższym ciśnieniem krwi w wieku ośmiu lat, w porównaniu z dziećmi o normalnej masie ciała na początku życia.”

Naukowcy zwracają też uwagę, że skutecznym sposobem na walkę z otyłością wśród niemowlaków jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Zespół dr. Skiltona zamierza wyciągnąć kolejne wnioski i obserwować badaną grupę dzieci do 14 roku życia.

Źródło: www.parentherald.com

Komentarze

Dodaj komentarz