Przychodzi dziecko do lekarza

dziecko u lekarzaChoroba oraz wizyta w gabinecie lekarskim nie należą do najprzyjemniejszych rzeczy i bez względu na wiek każdy wolałby ich unikać. Dlatego nie dziwmy się, gdy dziecko u lekarza dziwnie się zachowuje, bo często jest to dla niego traumatyczne przeżycie i nie wie, czego może się spodziewać po „wujku” w białym fartuchu. Mamy kilka rad, które pomogą Wam i Waszemu dziecku możliwie bezboleśnie przeżyć spotkanie z doktorem.

- Przed wizytą wyjaśnij dziecku otwarcie, dlaczego idzie do lekarza i co je tam czeka. Wytłumacz, że doktor pomoże mu wyzdrowieć i lepiej się poczuć, ale będzie przy tym musiał je osłuchać oraz zajrzeć do gardła lub uszu. Nie rób też wokół tej wizyty zbyt dużego zamieszania. Po prostu lekarz jest po to, by pomagać i wizyty w jego gabinecie są nieuniknione.

- Sprzęt lekarski może wywołać u dziecka lęk, więc warto jest je z nim oswoić przed wizytą w gabinecie. Pobaw się z dzieckiem w poszczególne etapy badania używając do tego zabawkowego zestawu i np. misia lub lalki. Pozwól też dziecku zabrać do doktora ulubioną zabawkę.

- Zadzwoń do lekarza przy dziecku, aby nie czuło, że coś się dzieje w tajemnicy, za jego plecami. Poinformuj je, że np. „Pani doktor proponuje, byśmy zajrzeli do niej o trzynastej i zobaczy, co można zrobić, byś wyzdrowiał”.

- Jeżeli u lekarza dziecko wpadnie w panikę, nie krzycz na nie, bo możesz je jeszcze bardziej zestresować, co przyniesie odwrotny skutek. Nie śmiej się również z jego reakcji, bo poczucie wstydu jeszcze bardziej spotęguje w nim niechęć do białego fartucha. Postaraj się zrozumieć, że zachowanie dziecka jest wywołane strachem.

- Przede wszystkim bądź przy dziecku i razem z nim staraj się oswajać sytuacje stresowe. Pamiętaj, że jest to dla niego kolejny krok w nauce życia i to Ty jesteś dla niego najlepszym nauczycielem.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz