Polska wymiera?

Pusty plac zabaw Więcej Polaków umiera niż się rodzi. Tak wynika z danych GUS z pierwszych czterech miesięcy tego roku. Jeśli ta tendencja utrzyma się do grudnia, to na koniec roku zanotujemy pierwszy od ponad ośmiu lat ujemny przyrost naturalny.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, od stycznia do końca kwietnia 2013 r. urodziło się w Polsce niewiele ponad 121 tys. dzieci. Zmarło natomiast prawie 142 tys. osób. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku też byliśmy pod kreską – zanotowano wówczas prawie 127 tys. urodzin wobec 133 tys. zgonów. Warto dodać, że mimo słabego początku w całym 2012 r. odnotowano niewielki, ale dodatni przyrost naturalny.

W tym roku, najwięcej dzieci urodziło się w styczniu (33,4 tys.) oraz kwietniu (31 tys.). Nieco gorzej było w lutym (27,6 tys.) i marcu (29,3 tys.). W sumie na koniec kwietnia Polaków było nieco ponad 38,5 mln.

Pesymistyczne prognozy

Do spadającej liczby urodzeń niestety trzeba będzie się chyba przyzwyczaić. Według GUS-u, w ciągu najbliższych kilkunastu lat będzie tylko gorzej. Z prognoz wynika, że w 2035 roku w Polsce może się urodzić tylko 270 tys. dzieci. Umrze natomiast około 450 tys. osób.

Źródło: GUS/stat.gov.pl

PRZECZYTAJ, ILE DZIECI URODZIŁO SIĘ W POLSCE W 2012 ROKU

Komentarze

Dodaj komentarz