Poczucie humoru u dzieci

Poczucie humoru u dzieciWedług psychologów poczucie humoru u dzieci zaczyna się kształtować w wieku około półtora roku. Uczą się tego przede wszystkim naśladując swoich rodziców, więc w dużej mierze od nas zależy, jak bardzo zabawne będą nasze latorośle.

Żarty, czy nie?

Badania w tej sprawie zostały przeprowadzone przez psychologów z brytyjskiego Uniwersytetu w Cardiff, którzy po prostu wygłupiali się przed maluchami. Stwierdzili oni, że półtoraroczne dziecko rozumie już proste i jasne dowcipy, ale zrozumienie żartów, które są trudniejsze do odróżnienia od normalnych działań zajmuje im nieco więcej czasu i przychodzi w wieku około dwóch – trzech lat. „Kiedy trzymaliśmy zabawkę na głowie i chichotaliśmy, większość dzieci w wieku od 19 do 24 miesięcy rozumiała, że chodzi o zabawę i kopiowała nasze zachowanie” – mówi dr Meredith Gattis. Dla porównania jednak, gdy badacze dla żartów próbowali pisać drugim końcem długopisu i udawali zawiedzioną minę, większość dzieci dostrzegała to jako błąd i korygowała ich.

Niedaleko pada jabłko…

Dzieci uczą się od rodziców wielu rzeczy, w tym również tego, jak być zabawnym. Według psychologów to, jakie będą miały poczucie humoru w dużej mierze zależy więc od nas i naszego zachowania. Pamiętajmy jednak, że dwuletnie dziecko zaczyna rozumieć, gdy robimy coś, co jest całkowicie błędne, lecz zabawne, jednak dopiero sześcio i siedmiolatki śmieją się z żartów językowych, opartych na grach słów itp. Proponujemy więc za bardzo nie przesadzać z nauką humoru i zbyt wcześnie nie fundować maluchom seansów z Monty Pythonem.

Komentarze

Dodaj komentarz