Pierwsze zęby

Uśmiechnięte dziecko z dwoma ząbkamiKsiążkowo dzieci powinny ząbkować w 6-7 miesiącu. Nie jest to jednak twardą regułą, bo pierwszy ząb może wyrosnąć nieco wcześniej lub nawet kilka miesięcy później. Niektóre dzieci ząbkują dopiero powyżej roku i nie jest to żadna anomalia oraz powód do niepokoju.

Czas próby

Ząbkowanie nie jest najprzyjemniejszym okresem, ale każdy z nas to kiedyś przeżył, choć już o tym nie pamiętamy. W tym czasie dziecko może być rozdrażnione, gorączkować i mieć luźne stolce. Jeżeli wyraźnie się przy tym męczy, po konsultacji z lekarzem możemy mu podać lek przeciwbólowy. W aptekach można także kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł, które pomogą naszemu maluchowi i złagodzą nieprzyjemne dolegliwości związane z ząbkowaniem. Zdarza się też, że w tym czasie organizm jest osłabiony, przez co dziecko bardziej narażone jest na różnego rodzaju infekcje. Dlatego baczniej je wtedy obserwujmy i jeżeli zauważymy coś niepokojącego, skontaktujmy się z lekarzem.

Kolejność, czyli co po czym

Jako pierwsze najczęściej wyrzynają się dolne jedynki. Dbając o małe ząbki początkowo powinniśmy używać specjalnych, gumowych szczoteczek, a dopiero później, gdy maluch będzie miał co najmniej 4 ząbki, czyścić je miękką szczoteczką z włosiem. Pamiętajmy, że w tym czasie nasze dzieci borykają się ze swędzeniem dziąseł, więc wkładają do buzi wszystko, co jest pod ręką. Lepiej więc, żeby to były gryzaki niż nasz telefon komórkowy lub klucze do samochodu :).

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz