Pierwsza pomoc u dziecka

ApteczkaPierwsza pomoc w przypadku dzieci to umiejętność, którą warto posiadać jednocześnie mając nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli jej wykorzystać. Resuscytacja, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie w przypadku maluchów różni się nieco od resuscytacji osób dorosłych. W nagłych przypadkach powinniśmy ją podjąć przed przyjazdem pogotowia ratunkowego, ponieważ brak krążenia i tlenu może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

 

Jeżeli dziecko potrzebuje pomocy powinniśmy postępować według następującego schematu:

1. Upewnić się, czy w miejscu, w którym się znajdujemy jest bezpiecznie. Ważne np. w przypadku wypadku samochodowego.

2. Sprawdzić reakcję dziecka na bodźce, sprawdzić czy oddycha oraz czy bije mu serce. Nie wolno potrząsać dzieckiem jeżeli podejrzewamy uraz kręgosłupa.

3. Jeżeli dziecko nie oddycha przede wszystkim należy wezwać pogotowie ratunkowe. Następnie trzeba udrożnić drogi oddechowe.

4. Wykonujemy 5 pierwszych wdechów ratowniczych.

5. Jeżeli dziecko nadal nie oddycha przystępujemy do resuscytacji uciskając środek klatki piersiowej 30 razy z rzędu w tempie ok. 100 ucisków na minutę.

5. Po wykonaniu uciśnięć wykonujemy 2 wdechy, następnie ponowne 30 uciśnięć i ponownie 2 wdechy. Postępujemy według tego schematu do momentu przywrócenia akcji serca i oddechu lub do przyjazdu pogotowia.

Jeżeli nadal wydaje się to skomplikowane zapoznajcie się ze znalezionym przez nas filmem, na którym ratownicy pokazują przebieg resuscytacji dziecka.

 

YouTube Preview Image

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz