Patriotyzm od dziecka

Dziecko w polskich barwach narodowychPoczątek maja coraz częściej utożsamiany jest wyłącznie z długim weekendem i kilkoma dniami wolnego. Niestety, bo to doskonały moment, by mówić dzieciom o patriotyzmie i symbolach narodowych.

Szkoła, czy rodzice?

Często można usłyszeć głosy, że obowiązek uczenia patriotyzmu spoczywać powinien na placówkach edukacyjnych, szkołach, czy przedszkolach. Nic bardziej mylnego. Chcąc nie chcąc, to właśnie rodzice są dla malucha pierwszym wzorem do naśladowania. To u nas podpatrują, jak odnosimy się do symboli narodowych, jak mówimy o swojej ojczyźnie. I tu do akcji powinien wkroczyć każdy superstary.

Nauka poprzez zabawę

Ważne by dziecku w zrozumiały dla niego sposób wytłumaczyć istotę flagi i barw narodowych. Najlepiej w formie zabawy. Usiądźcie przed komputerem, pokaż flagi innych państw i powiedz, że każde ma inną. Później zaprezentuj polską. Pokaż zdjęcia sportowców w barwach narodowych i wytłumacz, że dzięki nim wiadomo, że reprezentują Polskę. Zaproponuj młodemu patriocie, by sam zrobił swoją chorągiewkę – wystarczy kawałek białego papieru, czerwona kredka lub farbka, klej i patyk. Zobaczysz, jak z dumą będzie prezentował swoje dzieło.

Czas na działanie

Gdy lekcję z teorii będziecie mieć już za sobą rozpocznijcie przygotowania do wywieszenia „prawdziwej” flagi. Jeśli masz ją w domu – sprawdź czy nie jest brudna. Jeśli jest, to wspólnie ją wypierzcie, później wyprasujcie. Takie zabiegi zwrócą uwagę dziecka, że jest to coś więcej niż tylko zwykły kawałek materiału. Co więcej, przy ich wykonywaniu Twój maluch nie odstąpi Cię na krok.

Jeśli nie masz flagi zaproponuj dziecku wspólny jej zakup – to naprawdę nie jest duży koszt. Owszem, dobrej jakości egzemplarz może kosztować nawet kilkaset złotych, ale w supermarketach można kupić cały komplet (flaga, kij i uchwyt) już za kilkanaście złotych. Gdy wszystko już przygotujecie w asyście dziecka wywieś flagę. A później już tylko obserwuj, jak co chwilę maluch będzie podchodził do okna lub balkonu i obserwował łopoczącą na wietrze Waszą flagę.

Dzień flagi

Od 2004 r. w Polsce obchodzony jest dzień flagi. Przypada on na 2 maja. Ta data nie jest przypadkowa – w PRL właśnie w tym dniu zdejmowano wszystkie flagi wywieszone na 1 maja. Powód był prosty – chodziło o to, by nie wisiały one w zniesione przez komunistyczne władze Święto Konstytucji 3 Maja.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz