Palenie może zaszkodzić Twoim przyszłym dzieciom

papierosyPaląc papierosy ryzykujesz nie tylko własne zdrowie. Okazuje się, że dzieci ojców, którzy palili jeszcze przed poczęciem, są bardziej narażone na zachorowanie na astmę.

Badania na ten temat przedstawiono podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego w Monachium, na który z całego świata zjeżdżają się specjaliści zajmujący się układem oddechowym.

Naukowcy przeanalizowali przyzwyczajenia ponad 13 tysięcy kobiet i mężczyzn, których rolą było wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza. Chodziło o sprawdzenie, zarówno wśród matek i ojców, związku między paleniem papierosów, a chorobami oddechowymi u dzieci.

Wyniki wykazały, że niealergiczna astma występowała częściej u dzieci, których ojcowie palili. Ryzyko szczególnie mocno się zwiększało, jeżeli ojciec zaczął sięgać po papierosy zanim ukończył 15 lat oraz rosło wraz z biegiem lat, gdy tata znajdował się w szponach tytoniowego nałogu. Naukowcy nie stwierdzili również związku między astmą dzieci, a paleniem papierosów przed poczęciem przez matkę.

Dr Cecilie Svanes z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii podkreśla, że jest to ważne badanie, ponieważ po raz pierwszy sprawdzono wpływ wcześniejszego palenia papierosów przez ojca na zdrowie dziecka. Uważa ona także, że można założyć, iż wpływ innych zanieczyszczeń, jak np. powietrza czy narażenia na działanie substancji chemicznych może mieć podobne skutki. Według niej ważne jest więc, by ostrzegać młodych mężczyzn przed skutkami ich działań, które mogą mieć wpływ na zdrowie ich przyszłych dzieci.

źródło: sciencedaily.com

 

Komentarze

Dodaj komentarz