Ostrożnie ze słońcem

Dziecko na plażyDzieci lubią słońce, ale ono niekoniecznie odwzajemnia te uczucia i może być dla nich groźne. Podczas zabawy w upalny dzień pamiętajmy więc, jak ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi.

Profilaktyka

Skóra dziecka (szczególnie do 3 roku życia) jest bardzo wrażliwa oraz bezbronna wobec promieniowania UV i nie powinna być wystawiana na jego działanie. Podczas słonecznych dni z pewnością więc przydadzą nam się czapeczki i kapelusiki, które ochronią głowę malucha, a także parasolki, które zapewnią naszemu dziecku chociaż odrobinę cienia. Ważne jest również, by smarować dzieci (głównie ich odsłonięte części ciała, jak rączki, nóżki, kark itp.) specjalnymi kremami z filtrem SPF 50+. Szczególnie zwracajmy na to uwagę na plaży oraz w innych miejscach, w których raczej trudno o cień.

Jeżeli dziecko ma się opalać, to powinno to robić stopniowo i delikatnie. Dobrze jest, gdy robi to w ruchu, podczas zabawy, a nie leżąc plackiem zostawione na pastwę promieni słonecznych. Zadbajmy też o to, by podczas upału nawadniać organizm dziecka dając mu wodę i napoje oraz zapewnić mu odpowiedni ubiór – z jednej strony lekki i przewiewny, a z drugiej chroniący przed nadmiarem słońca.

Sposób na oparzenie słoneczne

Jeżeli nie udało nam się ochronić dziecka przed złym działaniem promieni słonecznych, powinniśmy zadziałać szybko. Poparzenie słoneczne może być niebezpieczne dla dorosłych, a co dopiero dla maluchów. Sprawdzonym sposobem na osłabienie efektów działania promieni ultrafioletowych jest użycie Pantenolu, który łagodzi ból i poparzenie, lub zastosowanie mocno nawilżających kremów oraz chłodnych okładów.

Zbyt długo przebywające na słońcu dziecko może też gorączkować, wymiotować lub być osłabione, co może być efektem udaru cieplnego. Wówczas jak najszybciej powinniśmy zabrać dziecko ze słońca i umieścić w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu. Jeżeli po jakimś czasie jego stan nie zacznie się poprawiać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Uczulenie na słońce

Zatłoczona plażaNiektóre osoby, w tym także dzieci powinny uważać na słońce bardziej niż inne ze względu na fotoalergię, czyli uczulenie na promienie słoneczne. Wówczas na odsłoniętych częściach ciała, narażonych na działanie promieni słonecznych, pojawia się swędząca wysypka. Jeżeli zauważycie to u swojego dziecka, skonsultujcie się z lekarzem. Oprócz standardowych kremów ochronnych powinno się mu wówczas podawać również leki przeciwalergiczne.

Promienie słoneczne w dużej mierze pobudzają do życia i dają chęci do działania, ale – jak niemal wszystko – w zbyt dużej ilości mogą zaszkodzić nam, a w szczególności naszym dzieciom, które same z pewnością nie zadbają o odpowiednią ochronę. Jest to więc kolejne zadanie dla Superstarego.

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz