Opony zimowe – co o nich wiemy?

Opony zimowe - co o nich wiemy? Atak zimy przywleczony do Polski przez orkan Ksawery obnażył jedną prawdę – część kierowców wciąż zwleka z wymianą opon na zimowe. Co więcej, badania pokazują, że Polacy w ogóle w małym stopniu zdają sobie sprawę z wpływu opon na bezpieczeństwo jazdy.

Z badań Millward Brown dla Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że 92 proc. kierowców deklaruje jazdę na oponach letnich latem, a zimowych zimą, jednak nie mają oni nawyku dbania o nie. Pokazują to wyniki badania dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach – tylko 39 proc. kierowców robi to raz na jakiś czas przy tankowaniu, tylko 9 proc. przed długą podróżą, a 5 proc. nigdy. A wszystko w sytuacji, w której ponad 80 proc. kierowców zapewnia, że zna konsekwencje niskiego ciśnienia w oponach, zaliczając do nich gorszą kontrolę nad pojazdem, szybsze zużycie opon, większe zużycie paliwa oraz poważne uszkodzenie opony, które może prowadzić do wypadku. Okazuje się również, że jeden na dziesięciu kierowców w ogóle nie ma tej wiedzy.

A jak to jest z oponami zimowymi? Z badania wynika, że 66 proc. badanych wie, kiedy przychodzi właściwy moment na zmianę opon na zimowe. Mimo to wciąż wielu kierowców decyduje się na wizytę w warsztacie dopiero po pierwszych opadach śniegu.

Opona … ważna rzecz

Podczas jazdy samochodem od styku opony z podłożem zależy nasze zdrowie i życie oraz właściwości jezdne pojazdu. Bez względu na to, jakiej klasy jest samochód, cała moc silnika i siła systemów hamowania jest przenoszona na część opony, której powierzchnia styku z nawierzchnią jezdni jest wielkości pocztówki. Dlatego jakość opon ma tak duży wpływ na bezpieczeństwo i jakość jazdy.

Źródło: pzpo.org.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz