Niedowaga – groźny problem

Kromka chleba w dłoni dzieckaObsesyjna walka z otyłością wśród dzieci spycha na dalszy plan inny poważny problem – niedożywienie. Tak twierdzą naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Essex, którzy alarmują jednocześnie, że zjawisko niedowagi wśród najmłodszych jest bardziej powszechne niż może się to wydawać.

Badania – o których pisze BBC – zostały przeprowadzone we wschodniej Anglii na grupie 10 tys. dzieci w wieku od 9 do 16 lat. Pod uwagę brano m.in. wiek, wagę, wzrost i płeć. Okazało się, że z tej grupy niedowagę miało 6 proc. badanych. Co ciekawe, problem ten dotyczył w większym stopniu dziewczynek (6,4 proc.) niż chłopców (5,5 proc.). Badania pokazały także, że problem niedowagi ma różne nasilenie w zależności od grup etnicznych – najwięcej przypadków było wśród Azjatów (8,7 proc.).

Naukowcy alarmują jednocześnie, że w związku z niemal obsesyjną walką z otyłością, problem niedowagi jest spychany na dalszy plan. A niebezpieczeństw związanych z niedożywieniem jest wiele – m.in. osłabienie odporności, czy opóźnienia w rozwoju.

Specjaliści zwrócili również uwagę na przyczyny występowania niedowagi wśród dzieci. Według nich, wpływ na to mogą mieć m.in. rosnące ceny żywności, zła dieta, czy w końcu strach przed otyłością.

Źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Dodaj komentarz