(Nie)bezpieczne mydło?

(Nie)bezpieczne mydło?Mydła antybakteryjne – czyli specyfiki, które mają nas chronić przed wszędobylskimi bakteriami – mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Według amerykańskich naukowców, niektóre z nich mogą np. obniżać skuteczność antybiotyków.

Specjaliści z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) alarmują – część składników zawartych w niektórych mydłach antybakteryjnych może źle wpływać na nasze zdrowie szczególnie, jeśli są one stosowane regularnie przez dłuższy czas. Wśród negatywnych skutków używania takich specyfików naukowcy wymieniają m.in. uodparnianie się pewnych grup bakterii na antybiotyki, a także możliwe zaburzenia hormonalne. Te ostatnie pojawiły się u zwierząt, na których testowano produkty, przy czym specjaliści zastrzegają, że nie ma jeszcze badań, które potwierdzały by taki wpływ na ludzi.

W związku z tym FDA chce, by przeprowadzono kontrolę dostępnych na ryku produktów pod kątem ich ewentualnej szkodliwości. Agencja domaga się także wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi producenci musieliby udowadniać, że ich produkty są bezpieczne, a także wykazywać ich większą skuteczność od „zwykłych” środków czystości.

Zastrzeżenia Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków nie dotyczą środków dezynfekujących na bazie alkoholu, a także produktów używanych w placówkach służby zdrowia.

Źródło: bbc.co.uk

Komentarze

Dodaj komentarz