Najciekawsze i rozwijające zajęcia pozalekcyjne

zajęcia pozalekcyjneNikogo nie trzeba przekonywać, jak istotna jest edukacja dla przyszłości dziecka. Coraz więcej rodziców zaczyna żywić przekonanie, że klasyczne zajęcia to zdecydowanie zbyt mało dla ich pociech, więc od lat, systematycznie wzrasta popularność zajęć pozalekcyjnych. Sztuką jest jednak wybór takich, które rzeczywiście, pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

Jak pokazują coroczne badania wydatków szkolnych, ok 46 procent rodziców planuje posłać dzieci na dodatkowo płatne zajęcia pozalekcyjne, a u około połowy z nich udaje się zrealizować ten plan. Wybór zajęć jest ogromny: taniec, sztuki walki, języki obce czy śpiew to jedynie przykłady z szerokiej oferty

Czym kierować się przy wyborze zajęć dla dziecka?

Szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy – każdy rodzic stara się zapewnić dziecku jak najwięcej korzyści, co może przynieść więcej szkód niż pozytywnych efektów. Pierwszą zasadą przy wyborze zajęć powinno być określenie ich maksymalnej liczby. Musimy tu wziąć pod uwagę fizyczne i psychiczne możliwości dziecka, by ten sposób spędzania wolnego czasu kojarzył mu się z przyjemnością i zabawą, a nie przykrą koniecznością. Zajęcia prowadzone w formie zabawy również mogą rozwijać. Wszystko zależy od potrzeb i zainteresowań potomka.

Równie istotnymi czynnikami są temperament i osobowość dziecka. Pamiętajmy więc, że w wyborze zajęć powinny brać udział również one, choć pamiętajmy, że to rodzic powinien mieć ma głos decydujący. Nie powinniśmy ulegać naszym prywatnym ambicjom. Zajęcia, o których my niegdyś marzyliśmy, niekoniecznie muszą być odpowiednie dla naszego dziecka, a źle dobrane, będą rodziły jego frustrację.

Szkoła, dom kultury czy park rozrywki?

Zajęcia pozalekcyjne skutkują korzyściami, które będą procentować przez całe życie. To dzięki nim możemy zaszczepić dziecku pasję do tańca, sportu czy sztuki, ale również wspierać jego zainteresowania naukowe.

Udział w zajęciach pozalekcyjnych oferowanych przez szkoły oraz miejskiej domy kultury jest stosunkowo niedrogi, co zawsze ma znaczenie w napiętym budżecie rodzicielskim. Minusem takich zajęć mogą być liczne grupy, przez co prowadzący nie będą w stanie poświęcać naszemu dziecku dużo uwagi. Alternatywą mogą tu być prywatne zajęcia. Te jednak nie zapewnią dziecku kontaktu z rówieśnikami.

Coraz bardziej popularne stają się parki rozrywki dla dzieci. Są to zazwyczaj kompleksowe pomieszczenia, które zapewniają różnorodne zabawy połączone z indywidualnym rozwojem. Parki rozrywki nie są już miejscem, gdzie zwykło się organizować jedynie dziecięce urodziny z główną atrakcją w postaci basenu z kulkami. Dziś stawiają one na rozwój, organizację rodzinnej rozrywki, czy pokazowych lekcji. Często mogą się zatem okazać doskonałą formą zajęć pozalekcyjnych. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie parkrodzinka.pl.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz