Mieszkanie dla młodych

Klucze do mieszkania w dłoniOd nowego roku zakup pierwszego mieszkania ma być łatwiejszy. Wszystko dzięki państwowym dotacjom, które będzie można otrzymać w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

Nowy, rządowy program ma być skierowany do młodych małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci oraz singli do 35. roku życia. W jego ramach przewidziano dwie formy wsparcia finansowego – dofinansowanie wkładu własnego i spłatę części kredytu. Kredyt będzie udzielany jedynie w złotówkach. Istotne jest to, że dodatkowym kredytobiorcą mogą być członkowie najbliższej rodziny.

Warunki

Na dofinansowanie wkładu własnego (w wysokości 10 lub 15 proc.) będą mogły liczyć osoby, które kupią mieszkanie na rynku pierwotnym. Wielkość powierzchni użytkowej mieszkania nie będzie mogła jednak przekraczać 75 m kw., przy czym dofinansowaniem będzie objęte maksymalnie 50 m kw. powierzchni. Co więcej, cena mieszkania nie będzie mogła przekraczać ustalanych przez wojewodów limitów. Kupujący nie będą mogli też być właścicielami innego lokum lub udziału w budynku.

Kto i ile?

Rodzina bezdzietna lub osoba samotna może liczyć na 10 proc. dofinansowania. Z kolei osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione) mogą otrzymać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 15 proc. Co więcej, dodatkowe wsparcie finansowe – w postaci spłaty części kredytu – przewidziano dla nabywcy mieszkania, któremu w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodziło się (lub przysposobił) trzecie lub kolejne dziecko.

Zamiast „Rodziny na swoim”

„Mieszkanie dla młodych” ma zastąpić zakończony w ubiegłym roku program „Rodzina na swoim”. Zaplanowano go na lata 2014-2018 i ma kosztować budżet państwa ponad 3 mld zł. Rząd liczy, że Sejm przyjmie ustawę do końca lipca, tak by nowy program zaczął funkcjonować od 1 stycznia 2014 r.

Komentarze

Dodaj komentarz