Magia kostki Rubika

kostka rubikaJest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie, przez wiele osób już dawno uznaną za kultową. Kostka Rubika od początku budziła emocje wśród graczy, których ogarnął jej fenomen oraz matematyków, którzy starali się poznać najkrótszą drogę do jej ułożenia.

Skąd się wzięła?

Została wynaleziona przez węgierskiego rzeźbiarza i architekta Ernő Rubika w 1974 roku, ale światową „karierę” zrobiła dopiero w latach 80. To wówczas wszystkich ogarnął szał tej kolorowej układanki, każdy chciał ją mieć, a kolejne nakłady rozchodziły się jak świeże bułeczki. Przez około 30 lat sprzedano ponad 300 milionów jej egzemplarzy.

Klasyczna kostka Rubika składa się z 26 sześcianów oraz umieszonego wewnątrz przegubu. Cały szkopuł tkwi w ułożeniu ich w taki sposób, by każda ze ścianek kostki miała jeden kolor (w oryginale biały, czerwony, niebieski, pomarańczowy, zielony i żółty).

Rekordy

Podobno sam Ernő Rubik po wymyśleniu kostki (zanim doszedł do wprawy) składał ją około miesiąca. Oczywiście prawdziwi zapaleńcy są w tej łamigłówce o wiele szybsi. Pierwszy rekord zamieszony w Księdze Guinnessa w składaniu kostki Rubika, wynoszący 38 sekund, ustanowił Niemiec, Jury Froeschl w 1981 roku. Obecny rekord należy do Holendra, Maksa Valka, który w marcu tego roku ułożył kostkę Rubika w z czasem 5,55 sekundy.

Wraz z graczami nad optymalnym rozwiązaniem dotyczącym kostki Rubika pracowali matematycy zastanawiając się, jaka jest najmniejsza ilość ruchów niezbędnych do rozwiązania tej łamigłówki. Ostatecznie w 2010 roku grupa matematyków wspomaganych przez serwery Google udowodniła, że każde ustawienie kostki można ułożyć wykonując maksymalnie 20 ruchów.  Jest więc co ćwiczyć, a kostka Rubika sprezentowana dzieciom z pewnością zapewni im długą, rozwijającą i pasjonującą rozrywkę.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz