Kradzież samochodu – sposoby złodziei

Co roku w Polsce zgłaszane są kradzieże tysięcy samochodów różnych marek. Złodzieje potrafią obejść niemal każde zabezpieczenie pojazdu. Żaden alarm czy immobiliser nie są dla nich przeszkodą w sięgnięciu po cudzą własność. W ostatnich latach liczba kradzionych samochodów spada, ale nadal jest to kilkanaście tysięcy aut rocznie. Czy naprawdę tak ciężko jest się ustrzec przed kradzieżą samochodu?
Kradzież samochodu

Jakie samochody kradną najczęściej?

Na baczności powinni się mieć przede wszystkim właściciele samochodów marki Volkswagen. Najczęściej z polskich ulic, parkingów, a nawet garaży, znika Volkswagen Golf i Passat. W 2013 roku złodzieje ukradli 991 Golfów i 681 Passatów. Trzecim z kolei, ulubionym przez złodziei samochodem było Audi A4, których w zeszłym roku skradziono w Polsce 677. Na kolejnych miejscach w rankingu najczęściej kradzionych aut w naszym kraju znalazły się samochody: Audi A6 (343), Audi A3 (289), Seat Leon (272), Volkswagen Touran (262), Honda Civic (251), Ford Mondeo (250) i Toyota Corolla (247).

Sposoby na kradzież auta

Najczęściej samochody znikają z ulic, niestrzeżonych parkingów i parkingów umieszczonych przy dużych centrach handlowych. Złodzieje kradną też samochody spod budynków i domów mieszkalnych oraz garaży. W zasadzie wszędzie można paść ofiarą ich przestępczej działalności.

Aby otworzyć samochód, złodzieje wykorzystują tzw. łamaki do otwierania drzwi, podmieniają komputery w nowszych autach, namierzają sygnały z pilotów otwierających samochody, zagłuszają sygnały GPS i z łatwością łamią zabezpieczenia mechaniczne. Najbardziej zuchwali złodzieje potrafią zabrać pojazd na lawetę i w taki sposób wywieźć z miejsca jego parkowania. Bywa, że złodzieje kradną dokumenty i kluczyki z torebek oraz saszetek właścicieli – w galeriach handlowych, w sklepach czy wprost na ulicy. Mogą nawet włamać się do domu, jeśli zależy im na pozyskaniu kompletu dokumentów oraz kluczyków do pożądanego pojazdu.

Kradzieży dokonuje się także podstępem – sygnalizując rzekomo przebitą oponę lub dokonując lekkiej stłuczki. W sytuacji, gdy kierowca choć na chwilę opuści pojazd zostawiając kluczyki w stacyjce, złodzieje odjeżdżają nim w nieznane.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Przede wszystkim kierowcy powinni zadbać o to, żeby zawsze wyjmować kluczyki ze stacyjki po opuszczeniu pojazdu nawet na chwilę. Niestety, przed innymi sposobami złodziei nie sposób się całkowicie ustrzec. Można jednak zabezpieczyć się przed ponoszeniem finansowych konsekwencji kradzieży, wykupując chociażby polisę AC. Podobną ochronę da nam usługa ubezpieczeniowa dostępna dla klientów wykupujących polisę OC w AXA DIRECT – ubezpieczenie od pożaru i kradzieży, które jest tańszą opcją ubezpieczeniową.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

3 odpowiedzi na „“Kradzież samochodu – sposoby złodziei””

 1. woj pisze:

  Dla złodzieja nie ma zamka, potrafi przejść przez wszystkie zabezpieczenia z wymyślnymi alarmami włącznie.Nie pozostaje nic innego jak opłacić AC. Taka jest szara rzeczywistość.

 2. yahoo pisze:

  Nie ma złotego środka na złodzieja. Złodzieje zawsze znajdą sposób na to żeby zdobyć to czego chcą. Znacznie trudniej jest zabezpieczyć, niż ukraść …od zawsze kierowcy, właściciele aut są skazani na przegraną.
  Najlepszym rozwiązaniem, które może nie uchroni nas od kradzieży, ale chociaż zrekompensuje straty jest odpowiednie ubezpieczenie.

 3. krezus pisze:

  Najlepszym sposobem na złodzieja nie jest alarm, a znajomość okolicy. Latami mieszkałem w podejrzanej okolicy i znałem wszystkie typy spod ciemnej gwiazdy. Mój samochód przez te wszystkie lata nie został nawet porysowany, a różne rzeczy się działy.
  Wiele osób poubezpieczało samochody żeby na wypadek kradzieży choć zwrot kasy dostać i to było najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz