Kolki u niemowląt, czyli 100 dni płaczu

Płaczące niemowlęKolki mogą męczyć nasze maleństwa już od pierwszych dni życia. Zwykle trwają do trzeciego miesiąca, ale zdarza się, że cierpią na nie nawet półroczne dzieci. Niestety trudno jest określić jednoznaczną przyczynę kolek. Przeważnie są wywołane dietą matki, nietolerancją laktozy lub nietolerancją białka. Zdarza się też, że występują samoistnie.

Zapobieganie

Kolki nie są chorobą, ale zawsze niepokoją rodziców. Jeżeli dziecko bardzo się męczy, po konsultacji z lekarzem, można podać odpowiednie lekarstwa. Inne metody, które mogą łagodzić dolegliwości to masowanie brzuszka oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Można też układać dziecko na brzuchu, co ułatwia mu oddawanie gazów.

Problem kolek po kilku miesiącach powinien ustąpić samoistnie. Jeżeli jednak jest inaczej i dolegliwości kolkowe się nasilają niezbędna jest konsultacja lekarska. Może to bowiem oznaczać m.in. infekcje w obrębie układu moczowego lub nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Wówczas wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej oraz badanie moczu.

Odpowiednia dieta

Kolki nie powinny być powodem odstawienia od piersi. Jeżeli występują, przede wszystkim należy zrewidować dietę matki. W przeszłości królował pogląd, że kobieta karmiąca powinna spożywać duże ilości nabiału. Obecnie zaleca się jego ograniczanie. Kolki mogą również być wywołane przez cytrusy oraz pokarmy wzdymające, jak fasola, groch czy kalafior.

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, nie powinno być dopajane. Zaleca się również, by karmić je na żądanie, gdy tylko jest głodne. Inaczej jest w przypadku maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym. Wówczas wskazane jest podawanie między posiłkami innych płynów – herbatki dla dzieci, wody z cukrem lub wody z glukozą (1,5 łyżeczki na 100 ml wody). Wówczas przerwy między jednym a drugim posiłkiem powinny wynosić około 3 godzin.

 

 

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

 

 

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz