Kiedy na nocnik?

Kiedy na nocnikSiadanie na nocnik to krok milowy w rozwoju maluchów i kolejny powód do dumy dla rodziców. Pamiętajmy jednak, że wszystko musi nastąpić w swoim czasie. Oto kilka porad, które pomogą Wam ustalić, że właśnie przyszedł czas na „toaletowy trening”.

Przyjmuje się, że większość dzieci jest gotowa do siadania na nocniku w wieku ok. 18 – 24 miesięcy. Oczywiście nie jest to sztywna zasada i niektóre potrzebują więcej czasu, a inne uczą się załatwiać swoje potrzeby bez użycia pieluszki wcześniej. Warto więc obserwować dziecko i gdy zauważymy u niego kilka z poniższych zachowań, możemy zacząć lekcje robienia „tego” jak dorośli.

- Dziecko zaczyna mieć suche pieluchy w ciągu dnia. Oznacza to, że zaczyna się uczyć kontroli nad swoim pęcherzem.

- Mówi, gdy zaczyna lub kończy robić kupkę i siku. Chowa się przy tym lub kuca wiedząc, że coś jest na rzeczy i należy przybrać odpowiednią pozycję.

- Próbuje zdejmować mokrą lub brudną pieluszkę lub prosi o to rodziców.

- Dziecko jest ciekawe, co się dzieje w toalecie, idzie tam za tobą chcąc sprawdzić, co robisz i jak to wszystko działa. Zaczyna się również uczyć podstawowych zasad higieny.

- Obserwuje innych i stara się naśladować ich zachowanie.

- Rozumie proste polecenia i potrafi je wykonać.

- Stara się robić wiele rzeczy samo.

- Potrafi bez pomocy zdjąć i założyć spodenki/rajstopki

Jeżeli Twoje dziecko w jakimś stopniu przejawia powyższe zachowania, to znak, że czas zacząć działać. Nauka nocnika przychodzi z większym lub mniejszym trudem, ale w końcu udaje się ją opanować wszystkim dzieciom. Życzymy zatem powodzenia!

Komentarze

Dodaj komentarz