Karta EKUZ – ubezpieczenie za granicą

karta EKUZWybierając się na zagraniczne wakacje warto jest się zaopatrzyć w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ pomoże nam w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Mając ją przy sobie możemy korzystać z opieki zdrowotnej danego kraju na tych samych zasadach, co jego obywatele.

Nie wszystko za darmo

EKUZ uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim w zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym kraju. Dotyczy to tylko powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne musimy płacić sami. EKUZ nie daje też żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest odbycie planowego leczenia.

Posiadając kartę EKUZ możemy korzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, co osoby ubezpieczone w danym państwie. Dostaniemy więc za darmo to, co obywatele poszczególnych krajów, ale zgodnie z ich systemem za niektóre świadczenia będziemy musieli w części lub w całości zapłacić. Pamiętajmy, że w niektórych państwach, jak np. we Francji czy Belgii pacjenci muszą pokrywać wszystkie koszty leczenia i leków, a dopiero później mogą się starać o zwrot pieniędzy. Szczegółowe informacje o opłatach obowiązujących w krajach członkowskich można znaleźć na stronach NFZ.

Jak uzyskać EKUZ?

EKUZ można wyrobić w delegaturze lub oddziale wojewódzkim NFZ. Odpowiedni wniosek w tej sprawie możemy złożyć osobiście, przez osobę upoważnioną, listownie lub mailem. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od celu podróży (turystyczny lub zawodowy) obowiązują inne formularze do wypełnienia. Podczas występowania o EKUZ musimy też przedstawić dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy podróżujemy rodzinnie, każda osoba ubezpieczona otrzymuje własną Kartę. Jeżeli więc na wakacje wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, w tym dzieci, powinien zaopatrzyć się w EKUZ.

Co, jeżeli nie posiadamy EKUZ?

Jeżeli przebywając w państwie członkowskim potrzebujemy opieki medycznej, a nie posiadamy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, możemy uzyskać certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Jeżeli mamy uprawienia do posiadania karty powinniśmy skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce ze swoim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Tam powinni nam wystawić papierowy dokument zastępujący EKUZ, który może zostać dostarczony pocztą lub faksem.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz