Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Jak wychować szczęśliwe dzieckoIstnieje wiele sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka. Kilka wskazówek przynosi nam również świat nauki. Przedstawiamy zatem zbiór porad, które mają pomóc w dobrym rodzicielstwie.

Trochę humoru

Wyluzuj! Żarty z dzieckiem pomagają ustawić je na sukces społeczny. Według badań zaprezentowanych w 2011 roku, rodzice, którzy wygłupiają się z maluchem i odgrywają z nim zabawne scenki, uczą go kreatywnego myślenia i radzenia sobie ze stresem. W przyszłości Twoje dziecko powinno więc podziękować ojcu za … błaznowanie.

Pozytywne emocje

Rodzice, którzy okazują przy dzieciach negatywne emocje lub obchodzą się z maluchami gwałtownie, wywołują u nich agresywne zachowania. Naukowcy zwracają uwagę, że tego typu postępowanie z kilkuletnim dzieckiem ma również odbicie w jego dorosłym życiu i wpływ na jego kontakty z otoczeniem.

Dbaj o związek

Nie pozwól, by urodzenie dziecka miało negatywny wpływ na Twój związek. Rodzice nie potrafiący ułożyć swoich relacji szkodzą maluchowi. Według badań opublikowanych w maju 2011 roku, jednym ze wskazujących na to objawów są problemy dziecka ze snem. Specjaliści podkreślają jednak, że stosunki między rodzicami przekładają się na wiele innych aspektów życia dzieci.

Nikt nie jest doskonały

Psychologowie zwracają uwagę, że rodzice uważający, iż społeczeństwo oczekuje od nich doskonałości są dużo bardziej zestresowani i mniej pewni swoich umiejętności wychowawczych. Specjaliści namawiają więc, by w tego typu przypadkach ignorować presję i po prostu nieco odpuścić.

Dziecko ma własne zdanie

Dzieci, które mają inne zdanie niż rodzice i głośno je wyrażają mogą być irytujące, jednak tego typu zachowanie buduje poczucie ich odrębności i wpływa na asertywność. Oczywiście wyniki żadnych badań nie wskazują na pozytywny wpływ kłótni między dorosłymi i dziećmi, więc należy znaleźć złoty środek między potrzebą wyrażania własnych poglądów, a dobrymi relacjami i wsparciem ze strony rodziców.

Poznaj swoje dziecko

Nie ma jedynej, słusznej drogi, jeśli chodzi o rodzicielstwo i naukowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Według badań opublikowanych w sierpniu 2011 roku, odpowiednia opieka wymaga pewnego wypośrodkowania. Niektóre dzieci, mając problemy emocjonalne, potrzebują większego wsparcia ze strony rodziców, lecz łatwo jest również przekroczyć granicę w drugą stronę, stając się dla dziecka rodzicem męczącym. Starajmy się więc poznać potrzeby i problemy naszych maluchów, byśmy w odpowiednim momencie mogli na nie zareagować.

Źródło: livescience.com

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz