Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dzieci?

zajęcia dodatkoweKażdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. To dlatego zapisujemy maluchy na mnóstwo dodatkowych zajęć, podczas których mają zdobywać nowe umiejętności oraz uczyć się życia w społeczeństwie. Postawmy jednak na jakość, nie ilość zajęć – oraz na ich dopasowanie do osobowości i talentów naszego dziecka.

Czym są talenty?

Mówiąc o talentach, najczęściej myślimy o zdolnościach muzycznych, sportowych bądź innych, które wyróżniają niektóre dzieci na tle grupy rówieśniczej. Niewątpliwie wiele maluchów je posiada, my jednak powinniśmy zwrócić uwagę na inne, często pomijane uzdolnienia. Chodzi tu bardziej o mocne strony charakteru – cechy osobowości sprawiające, że w niektórych zadaniach sprawdzimy się lepiej niż inni. Co ciekawe, nieraz cechy uważane przez nas za wady mogą okazać się w niektórych sytuacjach ważnymi zaletami. Na przykład dzieci niezbyt lubiące zabawę czy pracę w grupie mogą w przyszłości okazać się świetnymi samodzielnymi pracownikami. Natomiast stale cierpiący na nadmiar energii mały wiercipięta doskonale sprawdzi się jako przedstawiciel handlowy jeżdżący z miejsca na miejsce i przedstawiający nowe projekty potencjalnym klientom.

Zajęcia, które rozwiną talenty

Dlaczego warto postawić na rozwój osobisty, wybierając zajęcia dopasowane do charakteru i talentów dziecka? Po pierwsze, szybciej i chętniej zdobywać będzie ono nowe umiejętności w dziedzinie, w której jest dobre. Co więcej, połączenie wrodzonych zdolności z systematycznie uzupełnianą wiedzą sprawi, że maluch będzie naprawdę świetny w tym, co robi, a realizowanie wyznaczonych celów będzie dawało mu mnóstwo satysfakcji. Gdy wybieramy zajęcia kierując się modą czy własnymi upodobaniami, narażamy dziecko nie tylko na nudę, lecz także na frustrację. Co więcej, marnuje ono swój wrodzony potencjał, który w przyszłości mógłby stać się podstawą do znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Wszyscy przecież wiemy, że osoby robiące w życiu to, co lubią, są szczęśliwsze.

Przesada nie jest dobra

Na rozwój osobisty nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Pamiętajmy jednak, że dzieci mają mniej cierpliwości niż dorośli oraz potrzebują sporo czasu wolnego na zabawę. Zajęcia dodatkowe to nie wyścigi ani konkurs dla rodziców. Nie możemy sugerować się tym, na ile zajęć uczęszczają dzieci znajomych – sami jesteśmy odpowiedzialni za los naszych pociech i nikt inny nie powinien mieć decydującego wpływu na nasze decyzje. Dlatego zamiast kilku warto wybrać jedną czy dwie propozycje zajęć zgodnych z upodobaniami oraz talentami dziecka. Warto również zdecydować się na test predyspozycji przeprowadzany przez profesjonalne firmy. Pomoże nam on określić mocne i słabe strony, a także podpowie, w jaki sposób je rozwijać.

Zajęcia dodatkowe? Tak, ale… Nigdy na siłę i nigdy przypadkowe. Przeprowadźmy dokładne „rozpoznanie terenu” poznając talenty malucha – będą dla nas cennym drogowskazem podczas planowania wartościowych zajęć pozalekcyjnych.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz