Jak negocjować z dzieckiem?

Sztuka negocjacji to umiejętność niezwykle przydatna w codziennym życiu. Dlatego warto jej uczyć nasze dzieci. Dzięki temu dowiedzą się jak konstruktywnie radzić sobie w sytuacjach konfliktowych i przekonywać innych do swoich racji. Psychologowie podkreślają, że negocjacje z dziećmi to ważny element wychowania. Jak umiejętnie je prowadzić? Oto kilka porad.

Rozmowa z dzieckiem

Proponuj, nie rozkazuj

Spróbuj formułować swoje życzenia w ten sposób, by dziecko mogło odpowiedzieć na nie „tak”. Chętniej Ciebie posłucha, jeśli przedstawisz mu swój pomysł w taki sposób, który da mu pewien wybór, a co za tym idzie poczucie niezależności. Następnym razem zamiast „Nakryj do stołu!” powiedz „Czy mógłbyś poustawiać na stole talerze i sztućce?”. Zobaczysz, jak to działa.

Zaangażuj dziecko

Pozwól mu wypowiedzieć swoje zdanie. Jeżeli np. zbliża się pora spania, zapytaj je, ile minut potrzebuje na skończenie zabawy i pójście do łóżka. Jeżeli rozmawiacie na temat dyscypliny pozwól, by dziecko odpowiedziało na pytania w stylu „Jakie powinny być konsekwencje nieposprzątanego pokoju lub złego zachowania?”

Argumentuj swoje decyzje

Unikaj wypowiedzi w stylu „zrób tak, bo ja tak chcę”, lecz rozmawiaj z dzieckiem tak, by rozumiało, dlaczego wymagasz od niego pewnych rzeczy. Opuszczając plac zabaw wytłumacz mu, że już pora na obiad; wychodząc od znajomych postaraj się, by zrozumiało, że trzeba iść do domu, bo jutro rano trzeba wstać itp.

Daj mu czasem wygrać

Wychowanie nie polega na ciągłej walce o to, kto postawi na swoim. Pozwól czasem zrobić swojemu dziecku coś, na co przeważnie nie ma zgody, ale zaznacz, że jest to sytuacja wyjątkowa i następnym razem nie odpuścisz.

Kontroluj sytuację

Pamiętaj, że to Ty jesteś rodzicem i ponosisz odpowiedzialność za swoje dziecko, więc ostateczna decyzja powinna należeć do Ciebie. Jeżeli wysłuchasz jego racji i odpowiednio przedstawisz mu swój punkt widzenia, powinno zrozumieć Twoje ustalenia nawet, gdy nie są one po jego myśli. Są też takie tematy (jak zdrowie czy bezpieczeństwo) które nie podlegają dyskusji. W wielu innych sytuacjach warto jednak pozwolić dziecku na negocjacje.

 

Komentarze

Dodaj komentarz