Dziecko u dentysty

Dziecko na fotelu dentystycznymKiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę? Teorii na temat jest wiele, łącznie z tą najgorszą, która zakłada, by na wizytę wybrać się dopiero wówczas, gdy dzieje się coś niedobrego. Nic bardziej mylnego – maluch powinien pojawić się u dentysty już w okolicach roczku.

Najtrudniejszy pierwszy raz

Na pierwszą wizytę do stomatologa powinniśmy zabrać dziecko wówczas, gdy pojawią się u niego pierwsze ząbki (siekacze). Z reguły dzieje się to w 6-7 miesiącu. Na takiej wizycie stomatolog sprawdzi ogólny stan jamy ustnej malucha oraz oceni, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo, a zęby – te które już są – wyżęły się prawidłowo. Jest to też doskonała okazja, by zapytać dentystę o to, w jaki sposób dbać o zęby naszej pociechy – rodzaje szczoteczek i past oraz techniki szczotkowania.

Pierwsza wizyta u stomatologa ma również drugi – nie mniej ważny od zdrowotnego – wymiar psychologiczny. Dlatego szalenie ważne jest, by doszło do niej gdy nic złego się nie dzieje. Wówczas pierwsze spotkanie z dentystą ma charakter czysto zapoznawczy. W gabinetach przyjaznych dzieciom (takie polecamy) lekarz pokaże dziecku swoje miejsce pracy, pozwoli dotknąć niektórych instrumentów i urządzeń, a może nawet zaserwuje krótki seans telewizyjny pod tytułem „Co w buzi piszczy, czyli z dentystyczną kamerą wśród zębów”:). Przy okazji, w sposób sugerujący zabawę, zajrzy do jamy ustnej malucha i przeprowadzi pierwszą kontrolę.

Przy oswajaniu malucha z dentystą istotna jest również nasza postawa. Nie wolno – mniej lub bardziej świadomie – przenosić na dzieci naszego strachu. Nie wymagajmy bowiem od dziecka spokoju w sytuacji, gdy mamusia lub tatuś – na myśl o zbliżającej się wizycie u stomatologa – są gotowi podpisać pakt z diabłem byle by tylko jej uniknąć. Poza tym, nie zasypujmy dziecka komunikatami typu „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pani nie zrobi ci krzywdy”, „ale mi cię szkoda”, itp. Słowa, które według nas mają malucha uspokoić, wywołują bowiem u niego podświadomy lęk – jeśli uspokajasz, to znaczy, że coś dziecku grozi.

Co dalej?

Gdy „ten pierwszy raz” dziecko ma już za sobą, kolejne wizyty u stomatologa powinny się odbywać przynajmniej raz na kwartał. Dzięki temu dentysta na bieżąco będzie mógł oceniać „postępy” w ząbkowaniu”, a w razie jakichś komplikacji (np. początki próchnicy) będzie szansa na błyskawiczną reakcję. Ponadto bezwzględnie obowiązkowa jest kontrola u dentysty w chwili, gdy maluchowi pojawią się już wszystkie mleczaki. W jej trakcie lekarz oceni, czy wszystkie zęby wyżęły się prawidłowo oraz czy nasza pociecha ma prawidłowy zgryz. Te dwa elementy mają bardzo ważny wpływ na zęby stałe, które zaczną się pojawiać w przyszłości.

UWAGA! Wszystkie treści zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy. Nie mogą one być podstawą do stawiania jakichkolwiek diagnoz i podejmowania leczenia, ani tym bardziej powodem rezygnacji z wizyty u lekarza. PAMIĘTAJ! Każdy niepokojący objaw konsultuj z lekarzem.

Komentarze

Jedna odpowiedź na „“Dziecko u dentysty””

  1. mariola pisze:

    dobrze jest gdy na pierwszej wizycie nie trzeba leczyć zębów-dziecko lepiej się oswaja z gabinetem stomatologicznym, dlatego pójście na wizytę z malutkim dzieckiem jest dobrym pomysłem

Dodaj komentarz