Dom Chopina przyjazny dzieciom

Dom urodzenia Fryderyka ChopinaJeśli szukacie ciekawych miejsc na wycieczkę z dziećmi – odwiedźcie Żelazową Wolę koło Sochaczewa, a konkretnie miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dworek, a w szczególności okalający go urokliwy park, to doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Dodatkowy atut – muzeum jest przyjazne maluchom.

Dom urodzenia kompozytora oraz kilkuhektarowy park to oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieszczą się w Żelazowej Woli (ok. 10 km od Sochaczewa i ok. 70 km od Warszawy) przy drodze krajowej numer 580. Przed wejściem głównym na teren kompleksu zlokalizowane są płatne parkingi – pozostawienie na nich samochodu osobowego kosztuje od 5 do 8 zł za cały pobyt. Niezmotoryzowani mogą natomiast dojechać pociągiem do stacji PKP w Sochaczewie, a następnie wsiąść w autobus miejski nr 6.

Dzieci mile widziane

Park w Żelazowej WoliNiewątpliwym atutem tego miejsca jest przyjazność dzieciom. Po pierwsze, rodzice najmłodszych pociech nie muszą martwić się o zmianę pieluchy – tuż przy kasach muzeum w toalecie dla niepełnosprawnych dostępny jest specjalny przewijak, na którym wygodnie i w higienicznych warunkach uwolnimy malucha od zbędnego balastu. Po drugie, bez większych problemów możemy po całym kompleksie poruszać się z dziecięcym wózkiem. Jedynym minusem jest to, że w parkowych alejkach znajduje się sporo kilkustopniowych schodów, przy których nie ma podjazdów dla wózków – nie oznacza to jednak, że pewne miejsca są niedostępne – wszędzie da się dojechać alejkami, tyle tylko, że na około. Po trzecie, na terenie parku zlokalizowana jest kawiarnia, w której możemy uraczyć nasze maluchy lodami. Po czwarte, w sklepie z pamiątkami oprócz asortymentu dla starszych i miłośników muzyki Chopina można nabyć także gadżety, które przypadną do gustu nieco młodszym zwiedzającym. Po piąte, pociechy do 7 lat wchodzą na teren muzeum za darmo.

W przypadku starszych dzieci, które są na etapie „tato a co to?”, „tato a dlaczego?” jest jeszcze jedno udogodnienie. W recepcji można pobrać kod do specjalnej aplikacji na smartfona i hasła do hotspota, dzięki czemu rolę przewodnika przejmie nasz telefon. Wystarczy tylko w konkretnych miejscach parku oznaczonych tabliczkami wciskać odpowiednie klawisze na telefonie.

Park, czyli centrum spokoju

Park w Żelazowej WoliSwoistą perełką Żelazowej Woli jest park nad rzeką Utratą, który okala dom urodzenia Chopina. Przepiękna zieleń i doskonała aranżacja tego miejsca sprzyjają wypoczynkowi i zachęcają do wyciszenia. Wzdłuż alejek usytuowanych jest mnóstwo ławek, dostępne są także urokliwe zakamarki, w których można odpocząć z dala od pozostałych zwiedzających. Z głośników rozmieszczonych na terenie parku sączy się muzyka Chopina, dzięki której pobyt w tym miejscu staje się bardziej niezwykły. Co więcej – jak się sami przekonaliśmy – rozchodzące się dźwięki pomagają najmłodszym zasnąć. U nieco starszych uruchamiają natomiast instynkt poszukiwacza i powodują, że maluchy w pocie czoła lokalizują źródło dźwięku – dodajmy tylko, że owe głośniki umieszczone są na ziemi i przeważnie ukryte wśród krzewów i roślinności :)

Warto też dodać, że wstęp do parku nie musi wiązać się ze zwiedzaniem dworku. Są bowiem dwa rodzaje biletów – jedne uprawniają do wstępu na teren parku i do domu Chopina, drugie – tylko do parku.

Kiedy i za ile?

GODZINY OTWARCIA:

od 1 kwietnia do 30 września 9:00-19:00
(ostatni zwiedzający wpuszczani są o 18.30)

od 1 października do 31 marca 9:00-17:00
(ostatni zwiedzający wpuszczani są o 16.30)

Poniedziałek

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina zamknięty
Park otwarty

Wtorek

Wstęp wolny

Muzeum nieczynne

1 stycznia (Nowy Rok)

Wielkanoc (Wielka Sobota i Niedziela)

1 listopada (Wszystkich Świętych)

Boże Narodzenie (24-26 grudnia)

BILETY:

Bilet normalny
Park i muzeum 23 zł
Park 7 zł

Bilet ulgowy
Park i muzeum 14 zł
Park 4 zł

Bilet rodzinny
(przysługuje rodzicom lub opiekunom wraz z dziećmi do 18 roku życia; jeden bilet upoważnia do wstępu maksymalnie 6 osób)

Park i muzeum 64 zł
Park 20 zł

Park w Żelazowej Woli

KLIKNIJ ZDJĘCIE >>> Park nad Utratą w Żelazowej Woli

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz