Dlaczego dziecko siedzi przed telewizorem?

rodzina przed telewizoremWiele mówi się o potrzebie ograniczania dzieciom czasu spędzanego przed telewizorem. Same zakazy jednak nie wystarczą, bo to rodzice w dużej mierze dają przykład, jak można spędzać wolne chwile, a najmłodsi powtarzają ich nawyki.

Jak wpłynąć na to, by nasze dziecko nie przesiadywało przed szklanym ekranem? Możemy np. wprowadzić dzienne limity oglądania telewizji albo nie wstawiać telewizora do pokoju dziecka. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują jednak, że najważniejszą rzeczą, która ma na to wpływ, jest przykład idący z góry – od rodziców. „Dorośli, spędzając swój wolny czas przed telewizorem uczą swoje dzieci tych samych zachowań” – mówi Amy Bleakley z Uniwersytetu w Pensylwanii i podkreśla, że jest to główna prawidłowość występująca bez względu na inne działania rodziców. Jeżeli więc tata, wracając z pracy rozkłada się na kanapie z pilotem w ręku i tak „odpoczywa” , jego dziecko najprawdopodobniej pójdzie tą samą drogą i – bez względu na zakazy – również będzie tak spędzało swoje wolne chwile.

Amerykańscy badacze zwracają też uwagę, że dzienne limity oglądania telewizji mają pewien wpływ na ograniczenie czasu spędzanego przed szklanym ekranem, ale tylko w przypadku dzieci w wieku od 6 do 11 lat, czyli wówczas, gdy są one już na tyle dojrzałe, by rozumieć pewne zasady, ale jednocześnie zbyt młode, by zwrócić odpowiednią uwagę na zachowanie mamy i taty. Warto więc pamiętać, że w tym, podobnie jak i w wielu innych przypadkach, zachowanie naszych maluchów jest często odbiciem nas samych.

Źródło: www.npr.org

Komentarze

Dodaj komentarz