Darmowe podręczniki

Darmowe podręczniki dla pierwszakówDarmowy i przekazywany kolejnym rocznikom – taki od września ma być podręcznik dla pierwszoklasistów. Według rządu, który te dość rewolucyjne zmiany obiecuje, chodzi o ograniczenie kosztów, jakie rodzice ponoszą na szkolne wyprawki.

Na początek zmiany mają dotyczyć pierwszaków ze szkół podstawowych. W kolejnych latach z takich podręczników mają też korzystać uczniowie drugich i trzecich klas. Nowy elementarz – taki sam dla wszystkich uczniów – ma służyć do nauki języka polskiego, matematyki, przyrody i edukacji społecznej. Jego przygotowanie ma zlecić i sfinansować Ministerstwo Edukacji. Według szacunków rządu, koszt tego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć 10 mln złotych.

Zgodnie z założeniami reformy, podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej nie będą przekazywane uczniom na własność. Ich właścicielami będą szkoły, a książki trafią do uczniów klas 1-3 na zasadzie wypożyczenia. Szczegółowe zasady tego procederu będzie ustalał dyrektor placówki.

Ponadto, dzięki nowym przepisom, już od przyszłego roku wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. Ma się tak stać dzięki temu, że do użytku szkolnego będą dopuszczone jedynie te podręczniki, które nie będą zawierać pytań, poleceń, zadań i ćwiczeń wymagających uzupełnienia w egzemplarzu podręcznika oraz odwołań i poleceń wymagających korzystania z dodatkowych płatnych materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla ucznia.

Sposób wyboru i koniec „pakietowania”

Oprócz zmian dotyczących podręczników dla uczniów trzech pierwszych klas szkoły podstawowej, już od tego roku ma się też zmienić sposób wyboru podręcznika do danego przedmiotu. To zespół nauczycieli, a nie – tak jak obecnie – nauczyciel, ma podejmować decyzje w tym zakresie. Wybór podręcznika ma też opiniować Rada Rodziców.

Kolejna kluczowa zmiana ma dotyczyć popularnego obecnie tzw. „pakietowania” podręczników i innych materiałów. Zgodnie z założeniami, wydawcy lub podmioty dokonujące obrotu podręcznikami, nie będą mogły łączyć sprzedaży podręczników z innymi dodatkowymi materiałami przeznaczonymi dla ucznia. To oznacza, że każdy potrzebny podręcznik będzie można kupić oddzielnie, bez konieczności zaopatrywania się w nie zawsze potrzebne materiały dodatkowe.

Źródło: men.gov.pl, kprm.gov.pl

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz