Coraz więcej chętnych po paszport

Polskie paszporty na mapie świataJeśli musisz wyrobić paszport przed wakacjami – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku. Unikniesz w ten sposób kolejek, które pojawiają się co roku tuż przed wakacjami. Pamiętaj również, że od stycznia tego roku paszport można wyrobić u dowolnego wojewody na terenie całego kraju, a nie jak wcześniej w miejscu zameldowania.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 17 stycznia br., aby złożyć wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego nie trzeba już jechać do punktu paszportowego właściwego dla miejsca zameldowania. Można to obecnie zrobić w dowolnym (dogodnym dla nas) punkcie na terenie całego kraju. W tym samym miejscu odbierzemy również gotowy dokument. Termin odbioru paszportu określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni.

Opłaty

140 zł – za paszport ważny 10 lat,

70 zł – za paszport ważny 10 lat, wydany z uwzględnieniem 50 proc. ulgi, która przysługuje m.in. emerytom, rencistom oraz uczniom od 13 roku życia i studentom,

30 zł – za paszport wydany osobie małoletniej do 13 roku życia

     „Ze statystyk z ostatnich pięciu lat wynika, że najwięcej dokumentów paszportowych wydaje się w maju oraz w lipcu. Po zakończeniu sezonu urlopowego następuje spadek zapotrzebowania na nowe paszporty, który utrzymuje się do końca roku”.

Komentarze

Dodaj komentarz