Co słyszy dziecko w łonie matki?

Co słyszy dziecko w łonie matki?Uważajcie, co mówicie przy kobiecie w ciąży. Według najnowszych badań, płód w końcowej fazie rozwoju słyszy dźwięki z zewnątrz i może je zrozumieć na tyle dobrze, by pamiętać o nich po urodzeniu.

Od kiedy dziecko słyszy?

Naukowcy podkreślają, że w trzecim trymestrze ciąży uaktywnia się część mózgu dziecka odpowiedzialna za słuch, a dźwięk niesie się dosyć dobrze przez brzuch matki. „Jeżeli położymy rękę na usta i zaczniemy mówić możemy się wczuć w sytuację, w jakiej jest płód” – zwraca uwagę neurolog Eino Partanen z uniwersytetu w Helsinkach.

Już w latach 80-tych naukowcy sugerowali, że noworodki rozpoznają piosenkę z ulubionej telenoweli ich mamy. Kolejne, późniejsze badania wskazywały na to, że dzieci jeszcze przed przyjściem na świat zapoznają się z brzmieniem ojczystego języka rodziców. Wynikało z nich na przykład, że amerykańskie noworodki zdają się postrzegać szwedzkie samogłoski jako nieznane. Tak samo zresztą na amerykańskie samogłoski reagowały szwedzkie noworodki.

Najnowsze badania

Badania te jednak były oparte na zachowaniach niemowląt, które mogą być trudne do sprawdzenia. Dlatego Eino Partanen i jego zespół w celu sprawdzenia wspomnień z łona matki wyposażyli noworodki w czujniki EEG. Na podstawie fal mózgowych mogli więc sprawdzić, czy dźwięk, który słyszy nowo narodzone dziecko, jest dla niego znany.

Naukowcy dali wybranym kobietom nagranie, które w ostatnich miesiącach ciąży odtwarzały kilka razy w tygodniu. Zawierało one słowa „tatata” przeplatane muzyką oraz powtarzane wiele razy i w różnych wariacjach. Gdy po urodzeniu badano noworodki przy pomocy specjalistycznych urządzeń, dzieci, którym puszczano nagranie reagowały na nie jak na coś znanego, z kolei te, których matki nie odtwarzały tych dźwięków, reagowały na nie jak na coś zupełnie obcego.

„To pozwala sądzić, że płód może nauczyć się znacznie więcej szczegółowych informacji niż wcześniej sądzono” – uważa Partanen. Oczywiście jednak nie możemy wymagać od nowo narodzonych dzieci zbyt wiele:)

źródło: www.sciencemag.org

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz