Co się dzieje, gdy okłamujesz dziecko?

Chyba każdy rodzic chce nauczyć dziecko uczciwości, jednak prawda jest taka, że wielu z nas często okłamuje swoje latorośle. Robimy to z wielu powodów i przeważnie znajdujemy na to wytłumaczenie. Naukowcy jednak podkreślają, że okłamywane dziecko może kopiować tego typu zachowania.

dziecko i kłamstwo

Powszechne kłamstwo

Dzieci okłamujemy zarówno wtedy, gdy chcemy wywołać w nich posłuszeństwo (Jak ze mną nie pójdziesz, zostawię Cię tu samego), jak i wtedy, gdy chcemy sprawić im przyjemność (Och, Twój rysunek jest przepiękny). W 2009 roku przeprowadzono nawet na ten temat badania, które wykazały, że kłamstwo rodzicielskie jest bardzo powszechne. Studenci biorący udział w badaniu przypominali sobie kłamstwa, jakich używali ich rodzice, m.in. Masz ograniczoną ilość powietrza i jeśli nie przestaniesz mówić, ono się skończy; Jeśli zbyt długo patrzysz w ogień, będziesz sikać w nocy; Jeśli nie pójdziesz wcześniej spać, straszny pan przyjdzie do Ciebie i zabierze Cię od mamusi i tatusia.

Jak kłamstwo działa na dziecko

Psychologowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili pójść o krok dalej i sprawdzić, jak rzeczywiście kłamstwa dorosłych wpływają na dzieci. W ostatnio opublikowanych badaniu udowadniają oni, że wpływ może być spory.

W badaniu wzięło udział 186 dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Części z nich, zaraz po przybyciu do laboratorium powiedziano, że w drugim pokoju znajduje się ogromna miska ze słodyczami. Gdy dzieci udały się we wskazanym kierunku poinformowano je, że był to podstęp, by zachęcić je do wejścia do danego pomieszczenia. Drugą grupę po prostu poproszono o przejście do drugiego pokoju.

Następnie przyszedł czas na test uczciwości. Dzieci poproszono, by wzięły udział w zabawie, której celem było odgadnięcie zabawki po dźwięku. W trakcie zabawy koordynator wychodził, by odebrać telefon, dając dzieciom doskonałą szansę na to, by go oszukać i ukradkiem zerknąć na tajemniczą zabawkę. Oczywiście większość z dzieci to zrobiła, ale pozostaje pytanie, kto się do tego przyznał?
Okazało się, że około 90 procent dzieci w wieku od 5 do 7 lat oszukanych w sprawie miski ze słodyczami skłamało, twierdząc, że nie spojrzało na zabawkę. Dzieci z drugiej grupy zrobiły to z kolei w około 60 procent przypadków. Różnicy w zachowaniach nie stwierdzono z kolei w młodszej grupie (3 i 4-latków). Według naukowców dzieci w tym wieku po prostu nie zawsze potrafią rozpoznać kłamstwo i mogą je przypisywać do błędu, a nie celowego oszustwa.

Z wyników tych badań trudno jednoznacznie wywnioskować, że okłamując dziecko wychowamy okropnego kłamczucha. Mimo to warto się zastanowić, gdy następnym razem będziemy chcieli to zrobić.

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz