Becikowe nie dla każdego

Portfel pod lupąWszystko wskazuje na to, że część z nas będzie musiała zapomnieć o becikowym. Powód – rząd chce, by świadczenie trafiało jedynie do najbardziej potrzebujących. Teraz przysługuje ono każdemu.

Co się zmieni

Zgodnie z rządową propozycją, od początku 2013 roku becikowe ma przysługiwać tylko i wyłącznie rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Wysokość świadczenia ma wynosić 1000 zł, czyli tyle co obecnie. Co więcej, zmiany te oznaczają, że rodzice lub opiekunowie ubiegający się o becikowe będą musieli – wraz z pozostałymi dokumentami – złożyć także oświadczenia lub zaświadczenia dokumentujące ich dochody.

Realizacja expose

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, zmiany dotyczące becikowego znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych przedłożonym przez ministra pracy i polityki społecznej. Wynikają one z zapowiedzi Donalda Tuska przedstawionych w listopadowym expose. Szef rządu mówił wówczas, że becikowe trafi tylko do rodzin najbardziej potrzebujących.

Powszechnie przysługujące becikowe było pomysłem Ligi Polskich Rodzin. Po wyborach rząd Kazimierza Marcinkiewicza włączył taki projekt do swojego programu. Ostatecznie ustawę o becikowym Sejm przyjął pod koniec 2005 roku. Za głosowali wówczas posłowie PiS, LPR, Samoobrony, PSL, w większości PO i kilku z SLD.

Komentarze

Dodaj komentarz