Bądź bezpieczny nad wodą

Ratownik wodny Tegoroczne lato już zbiera śmiertelne żniwo. Od początku maja utonęło ponad 120 osób, a to dopiero początek sezonu. Wśród ofiar są niestety także i dzieci. Superstary przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą.

Najczęstsze przyczyny utonięć to alkohol, brawura i brak wyobraźni – w 2012 r. w Polsce utonęło 436 osób, z czego 70 proc. po spożyciu alkoholu. W przypadku najmłodszych ofiar głównym powodem tragedii był brak należytej opieki dorosłych. Nie wiedzieć dlaczego, ale Polaków wyjątkowo pociąga także kąpiel w miejscach niestrzeżonych.

Zasady bezpieczeństwa

By uniknąć tragedii nad wodą należy bezwzględnie pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. I najważniejsze – żadne przestrogi i kodeksy nie wystarczą, gdy zabraknie zdrowego rozsądku. Pamiętaj:

- nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu
- korzystaj wyłącznie z kąpielisk strzeżonych przez ratowników
- bezwzględnie przestrzegaj znaków ostrzegawczych i zakazów
- nigdy nie przeceniaj własnych umiejętności pływackich
- na otwarte wody wypływaj zawsze z asekuracją
- dno morza i rzeki może się zmieniać
- nie skacz do wody na głowę – szczególnie w nieznanych miejscach i na płytką wodę
- nie wskakuj do wody po nagrzaniu promieniami słonecznymi
- bezwzględnie pilnuj kąpiących się dzieci i bądź cały czas jak najbliżej nich
- zezwalaj dzieciom na kąpiel wyłącznie w odpowiednich poduszkach i dmuchanych kołach
- uprawiając sporty wodne zawsze zakładaj kapok

W sytuacji zagrożenia

Podstawą działania w czasie sytuacji kryzysowej jest wezwanie pomocy. Dzwonimy zatem na numer alarmowy 112 lub tzw. numer ratunkowy nad wodą 601 100 100. Podczas rozmowy z dyspozytorem musimy powiedzieć:

- gdzie zdarzył się wypadek
- co się stało
- ile osób jest poszkodowanych
- podać numer telefonu z którego dzwonimy, a także swoje imię i nazwisko

W czasie połączenia z numerem alarmowym nigdy nie kończmy pierwsi rozmowy bowiem dyspozytor może dopytywać o ważne szczegóły – gdy będzie miał wystarczającą wiedzę poinformuje nas, że przyjął zgłoszenie i rozłączy się jako pierwszy.

Osobom zagrożonym w wodzie należy udzielić pomocy. Pamiętajmy jednak, że podejmujemy jakiekolwiek działania bez jednoczesnego narażania własnego życia. O ile to możliwe, tonącemu próbujemy pomóc bez wchodzenia do wody, np. podając gałąź, rzucając linę, koło ratunkowe lub inny przedmiot, który utrzyma się na wodzie (np. pusty baniak po wodzie). W przypadku, gdy tonący jest daleko od brzegu próbujemy do niego podpłynąć na desce, kajaku lub pontonie. I tu ważna zasada – do wody wchodzimy w ostateczności i zawsze z asekuracją. Pamiętajmy także, że bezpośredni kontakt z tonącym może być bardzo niebezpieczny dla ratującego – osoba walcząca o życie może nas wciągnąć pod wodę, zacząć dusić, itp. Dlatego jeśli to możliwe starajmy się jej pomóc „na odległość” – podając wiosło, linę, itp.

Źródło: policja.pl, wopr.pl

Komentarze

Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 75 Notice: Undefined index: includeFbJs in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 41
Notice: Undefined index: displayTitle in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 50 Notice: Undefined index: publishToWall in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 169 Notice: Undefined index: darkSite in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 178 Notice: Undefined index: v1plusv2 in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 194
Notice: Undefined index: hideWpComments in /home/supersta/public_html/wp-content/plugins/facebook-comments-for-wordpress/facebook-comments-display.php on line 58 Notice: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /home/supersta/public_html/wp-includes/functions.php on line 2920

Dodaj komentarz